Łuszczyca wysiękowa

Łuszczyca przeważnie kojarzy się nam z jej pospolitą formą, czyli występowaniem charakterystycznych zmian skórnych w postaci zaczerwienionych miejsc i srebrzystej, łuskowatej i zrogowaciałej skóry. W takiej formie łuszczyca będzie rzeczywiście występowała, jest to jednak tylko i wyłącznie jedna z jej odmian. Oprócz tego wyróżnić możemy o wiele więcej z nich, będą one bardziej uciążliwe, przewlekłe, trudniejsze w leczeniu i atakować mogą różne partie ciała, nawet narządy wewnętrzne. Artykuł ten dotyczy właśnie jednej z odmian łuszczycy, a dokładniej mówiąc łuszczycy wysiękowej, zwanej też odwróconą.

W okolicach występowania łuszczycy odwróconej, najczęściej w okolicach pachwinowych i pomiędzy pośladkami pojawiały będą się wypukłe guzki, które wypełnione są ropą. Na szczęście choroba ta nie jest w żaden sposób zaraźliwa i nie będzie przenoszona na przykład w trakcie stosunku płciowego. Skóra w miejscu występowania zaczerwienia się i oprócz tego stawała będzie się o wiele bardziej wrażliwa, nie występuje tutaj jednak zjawisko tworzenia się srebrzystych łusek jak w przypadku najpowszechniejszej odmiany łuszczycy.

Jako że fałdy skóry w intymnych okolicach narażone będą na zwiększoną wilgoć, posiadają one jednoczesną skłonność do częstszych podrażnień. Ta wilgoć nie będzie pomocną jeśli chodzi o leczenie łuszczycy wysiękowej, a wręcz odwrotnie, będzie powodowała zmniejszenie efektywności terapii oraz jej jednoczesne wydłużenie. Oprócz tego w obrębie skóry dotkniętej zmianami łuszczycowymi tego rodzaju będzie mogło dochodzić do wtórnych infekcji, powodowanych przez szeroką gamę bakterii oraz grzybów, które posiadają jednocześnie swe siedlisko w okolicach odbytu danej osoby.

witaminy D3 oraz związki kortykosterydowe.

Wielu specjalistów polecało będzie stosowanie fototerapii, która skuteczna jest nie tylko w leczeniu łuszczycy wysiękowej, ale także większości innych jej odmian, najlepsze efekty przynosiło będzie promieniowanie UVB, nie musimy więc korzystać ze specjalnych lamp terapeutycznych, wystarczy, że regularnie będziemy odwiedzali solarium.

Łuszczyca wysiękowa wykryta odpowiednio wcześnie nie będzie stwarzała większych zagrożeń i dyskomfortu, przy nieodpowiednim leczeniu mogą jednak pojawić się przerzuty na błony śluzowe narządów płciowych, ważne jest więc, aby problemu nie ignorować i jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą.

Zostaw komentarz