Łuszczyca krostkowata

Łuszczyca jest jedną z powszechniejszych chorób skórnych i uważa się, że na różne jej odmiany cierpi obecnie około siedem procent populacji. Nie jest ona jednak chorobą, która może powodować jakieś większe powikłania, w większości przypadku jest to tylko i wyłącznie defekt kosmetyczny. Wszystko ma miejsce dlatego, że podczas łuszczycy nadmiernie mnożą się komórki skórne, przy jednocześnie nienaturalnie szybkim rogowaceniu naskórka. Oprócz uwarunkowań genetycznych dużą rolę przy powstawaniu łuszczycy właśnie odgrywać będą zakażenia różnego rodzaju, zaburzenia układu odpornościowego i czynniki cytologiczne.

Wyróżnić możemy kilka różnych rodzajów łuszczycy, teoretycznie najlżejsza w swoim przebiegu i najmniej uciążliwa będzie łuszczyca pospolita i to właśnie ta atakuje najczęściej. W przypadku jednak kiedy problem zostanie całkowicie zbagatelizowany w tym momencie może dojść do jej przekształcenia w rzadsze formy, na przykład w łuszczycę krostkowatą. Ta odmiana łuszczycy jest już o wiele bardziej poważniejsza i prowadzić może do poważnych urazów zdrowotnych, czy nawet do śmierci. Pojawianie się tej odmiany łuszczycy nie jest do końca znane, najbardziej zagrożona jest jednak grupa osób, które posiadają uwarunkowania genetyczne co do występowania łuszczycy.

Łuszczyca krostkowata objawiała będzie się w postaci guzków, które wypełnione są substancją ropną. Skóra znajdująca się wokół takowych wykwitów dodatkowo robi się zaczerwieniona i bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju dotyk. Łuszczyca krostkowata najczęściej pojawiała będzie się na stopach, dłoniach, łokciach i kolanach, w późniejszych fazach także na całym ciele, gdzie przybierać będzie kształty charakterystycznych łat. Wśród łuszczycy tego rodzaju będziemy mogli wyróżnić kilka jej odmian, między innymi uogólnioną, która uważana jest za jedną z najgroźniejszych oraz łuszczycę krostkową stóp i dłoni, która atakować będzie tylko i wyłącznie te okolice naszego ciała.

Oczywiście leczenie łuszczycy krostkowatej jest możliwe, będzie jednak dłuższym i bardziej uciążliwym niż w przypadku łuszczycy zwyczajnej. Stosowane są różnego rodzaju terapie oraz środki farmakologiczne, które mają ograniczać jej efekty oraz prowadzić do jak najdłuższych okresów przestoju pomiędzy powstawaniem kolejnych wykwitów. Łuszczyca cały czas jest chorobą, której całkowite wyeliminowanie jest niemożliwe, możemy tylko łagodzić jej skutki. W przypadku łuszczycy krostkowatej polecane są między innymi światło terapie oraz leczenie przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Odwiedzanie solariów może i przynosi efekty, jednak są one przeważnie krótkotrwałe, a po pewnym czasie łuszczyca atakowała będzie ze zdwojoną siłą.

Dodatkowo, wszystkie z terapii przeciwko tejże odmianie łuszczycy, a szczególnie silne leki, będą mogły wywoływać efekty uboczne, co jest bardzo negatywnym zjawiskiem, szczególnie, że łuszczyca krostkowata powoduje ogólne osłabienie organizmu.

1 Komentarz

  • W erze obecnej, pędzącej cywilizacji, nie trudno jest przeoczyć istotne fakty dla naszego życia, oraz utracić nad nimi kontrole skóry, zwłaszcza jeżeli nie są one widoczne na pierwszy rzut oka, a wnętrze naszego organizmu pozostaje niedostrzegalne. Warto by się jednak czasem, zatrzymać i wsłuchać w organizm, by odpowiednio wcześnie dostrzec objawy choroby skóry. Większość chorob skóry powstaje poprzez niezdrowy tryb życia, lub działanie czynników zewnętrznych. Mogą to być; nieodpowiednie warunki pracy, zbytnie napromieniowanie np. jonizujące, zła dieta, stres, permanentne wyczerpanie organizmu, niedobór snu, palenie tytoniu.
    W zależności od rodzaju zachorowania i umiejscowienia zmian w organizmie
    (istnieją nowotwory powstałe w kościach, tkankach mięśniowych, narządach wewnętrznych; min. żołądka, trzustki, płuc, nowotwory skórne, rak piersi, nowotwór układu limfatycznego- tzw. chłoniak, oraz białaczka- nowotwór krwi) zauważa się zróżnicowane występowanie objawów chorobowych. Polecam stronę http://speczona.org/ jest tam wiele istotnych informacji.

Zostaw komentarz