Leczenie łuszczycy paznokci

Łuszczyca większości z nas kojarzyła będzie się ze zmianami dermatologicznymi występującymi na powierzchni skóry, które w zależności od odmiany tejże choroby będą mogły przybierać różne formy. Łuszczyca może jednak atakować także inne segmenty naszego ciała, między innymi paznokcie, zarówno u rąk i nóg. Bardzo często jest ona jednak mylona z grzybicą paznokci, gdyż objawy na pierwszy rzut oka wydawać mogą się takie same.

Jeśli chcemy skutecznie leczyć łuszczycę paznokci musimy umieć najpierw odpowiednio rozróżnić ją od grzybicy paznokciowej. W przypadku tejże drugiej płytka paznokci będzie zmieniała się od dalszego brzegu paznokcia i może przybierać różnego rodzaju kolor, przechodzący nawet w zielonkawy, gdzie wszystko uzależnione będzie od rodzaju występującego grzyba. Grzybica takowa atakować może jeden paznokieć, kilka z nich, czy też wszystkie – nie będzie występowała tutaj żadna zależność, objawy jednak są takie same, wzmożona kruchość i łamliwość płytek paznokciowych.

Łuszczyca paznokci będzie posiadała kilka zasadniczych i wyróżniających ją od grzybicy cech, przede wszystkim występuje zawsze przy jednoczesnych zmianach skórnych na powierzchni ciała. Łuszczyca ta oprócz tego posiada genetyczne uwarunkowania i jest chorobą, którą nie da się zarazić innych osób z otoczenia. Sam przebieg choroby może być przewlekłym, jednak tak jak w przypadku łuszczycy skórnej posiada tendencje do ustępowania samoistnie. Jak podają najnowsze z badań naukowców łuszczyca paznokci będzie ściśle wiązała się z nieodpowiednim funkcjonowaniem systemu immunologicznego organizmu.

Takowe zmiany łuszczycowe paznokci będą bardzo charakterystyczne, cechują się bowiem poprzecznymi i podłużnymi bruzdami na płytce paznokciowej. Czasami przypominać będą krople oleju, czy też przybierać postać punkcików oraz także plamek. Oprócz tego paznokcie posiadają tendencję do zniekształceń i wyraźnych pogrubień. Osoba chora powinna więc mimo wszystko znajdować się pod kontrolą dermatologa, czy też korzystać z usług naprawdę kompetentnych gabinetów kosmetycznych, które z takowymi problemami umieją sobie radzić.

Leczenie łuszczycy paznokci będzie opierało się przede wszystkim na usuwaniu tychże części paznokcia, które zostały zdeformowane, co czynione jest przy użyciu małej i poręcznej frezarki oraz odpowiednio wyprofilowanych frezów wykonanych z ceramiki, czy też diamentów, w zależności od tego z jakimi paznokciami mamy do czynienia. Na przygotowaną płytkę nakładało będzie się specjalne masy do rekonstrukcji, które posiadają właściwości do schnięcia przy kontakcie z tlenem, czy też specjalne żele, które zasychają pod działaniem promieni UV.

Oprócz tego stosowane są także środki o działaniu wewnętrznym, czyli różnego rodzaju tabletki i preparaty, które mają na celu oddziaływanie na florę bakteryjną organizmu i wpływanie na uregulowanie działania systemu immunologicznego, który jest przyczyną występowania różnego rodzaju zaburzeń, między innymi łuszczycy oraz łuszczycy paznokci.

Zostaw komentarz