Maść cynkowa na trądzik

Trądzik młodzieńczy coraz częściej nie mija wraz z wiekiem. Nawet jeśli znikają jego symptomy, to bywa, że tak zwane pryszcze i wykwity skórne powracają ze zdwojoną siłą w dojrzałym wieku. Wielokrotnie przybiera bardzo uporczywą postać.
Gdy wykwity skórne pojawiają się sporadycznie i jako małe punkciki, można z nimi skutecznie walczyć domowymi, nieinwazyjnymi sposobami. Jedna z najprostszych i najtańszych metod walki z pryszczami kryje się za maścią cynkową. Specyfik otrzymamy w niepozornym, małym, zgrabnym pudełeczku, które zawiera prostą, ale skuteczną metodę walki ze skórnymi wykwitami.

Działanie i stosowanie
Preparat wysusza pryszcze. Stosuje się go punktowo. Nie zaleca się go używania na duże powierzchnie, bo zamiast pomóc, może jedynie zaszkodzić. Praktyka pokazuje, że maść bez problemu radzi sobie nawet z dużymi i trudnymi w zlikwidowaniu wykwitami.

Zaletą jest łatwa w aplikacji konsystencja, która nie jest tłusta, ale dość zbita. Podczas jej rozsmarowywania można wyczuć drobinki substancji zawartej w jej strukturze. Maść nie ma zapachu, jest biała, nie wchłania się (pozostawia na skórze białą kropkę). Nie jest to może preparat, który będziemy stosować z przyjemnością, jednak z pewnością docenimy jego bardzo dobre efekty, które nam zrekompensują wszystkie trudności w jej stosowaniu (z racji konsystencji warto maści używać na noc, nakładać ją obficie i zaklejać plastrem).

Maść cynkową należy przechowywać zamkniętą, w chłodnym miejscu, z dala od światła.

Kiedy stosować?
Maść polecana jest do stosowania miejscowego (raz, dwa razy dziennie zmienione chorobowo miejsce na skórze) – w przetarciach naskórka, w stanach zapalnych skóry oraz przy nielicznych sporadycznie pojawiających się na skórze zmianach trądzikowych. Maści nie poleca się stosować na otwarte rany, krwawiące i sączące się miejsca.

Zalety
Maść cynkowa uważana jest przez wiele osób za skuteczne rozwiązanie w walce z niewielkimi zmianami trądzikowymi. Na plus trzeba policzyć jej dostępność – można ją nabyć w każdej aptece oraz niewątpliwie cenę. Preparat kosztuje około dwa złote. Maść dostępna jest w różnej wielkości opakowaniach.

Maść cynkowa dostępna jest również jako preparat o innej konsystencji – pasta cynkowa.  Pasta ta ma właściwie takie samo działanie jak maść. Różnica tkwi jedynie w konsystencji. Bardzo popularna jest również maść cynkowa z kwasem salicylowym, która wyróżnia się jeszcze większym działaniem wysuszającym i ściągającym niż zwykła maść cynkowa. Dodatkowe działanie tego preparatu to ponadto odkażanie oraz przeciwdziałanie pieczeniu i swędzeniu zmienionej chorobowo skóry. Maść cynkową z kwasem salicylowym stosuje się identycznie jak maść cynkową bez tego składnika – dwa razy dziennie na zmienione chorobowo miejsce.

4 komentarze

  • Kinia10m, pasta cynkowa jest jakby gęściejsza, bardziej “zbita”. Maść wydaje się “lżejsza”. Pierwsza jest bardzo skondensowana i bardziej wysusza skórę niż maść.
    Pasta cynkowa zawiera około 25% substancji czynnej tlenku cynku, a maść cynkowa jedynie 10%. Czyli mówiąc prosto – pasta jest mocniejsza, maść słabsza. Dziękuję za pytanie! To ważna informacja, której nie ujęłam w artykule.

  • a co jeste lepsze; pasta cynkowa czy maść cynkowa? bo to są podobno 2 rozne leki a pasta cynkowa zawiera więcej cynku?

  • Jak nakładam tą maść to ona mi wsiąka w skóre… Trzeba ją zmywać czy poczekac aż wsiąknie? i czym moge to zcierać moze być tonikiem?

    • Ona się nie wchłania całkowicie, dlatego powinnaś ją zmyć po kilkunastu minutach chociażby zwykła wodą i przetrzeć delikatnie wacikiem do demakijażu. ( A zmyć od 20min. w zwyż *w zależności od tego jak ją długo chcemy mieć )*

Zostaw komentarz