Łysienie kobiece

Każdy z nas chce być piękny. Świat lansuje dzisiaj piękno, na okładkach magazynów, w okienku telewizora uśmiecha się do nas piękno. Właściwie dzisiaj można zrobić wiele, by to piękno zatrzymać, nic nie jest jednak wstanie cofnąć wskazówek zegara.

Szczególnie dotkliwie odczuwają to kobiety. Nie tylko przypominają im o tym dorastające dzieci, ale również kolejne zmarszczki, które pojawiają się na ich twarzach. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden problem, który wydawałoby się dotyka w większym stopniu panów.

Chodzi o problem kobiecego łysienia. Włosy wypadają przez całe życie i jest to związane różnymi czynnikami.

Zazwyczaj ich wypadanie nasila się w okresie wytężonej pracy, kiedy jesteśmy bardziej podatni na stres, dotyka w znacznym stopniu w sezonie jesienno-zimowym, kiedy włosy są osłabione i nieodpowiednio dotlenione.

Łysienie kobiet może wynikać też z nieodpowiedniego działania kosmetyków do pielęgnacji skóry głowy. Czasami łysienie może mieć podłoże genetyczne, może też wypływać z uwarunkowań dziedzicznych albo być oznaką jakiejś choroby, która trawi nasz organizm.

Lekarz pierwszego kontaktu może kazać oddać krew, by przebadać ją pod kątem chorób takich jak, np. zwiększona ilość testosteronu (męskiego hormonu płciowego), anemia lub niedoczynność tarczycy. Należy również poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, gdyż mogą one nasilać wypadanie włosów.

Mamy również często do czynienia z łysieniem, które jest bardzo podobne, do tego atakującego mężczyzn. Mowa jest wtedy o łysieniu androgenowym. Utrata włosów wpływa nie tylko na nasz wygląd, ale przede wszystkim na nasze samopoczucie. Nie jest to zatem tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim psychiczny.

Jeżeli włosy nagminnie wypadają i dzieje się tak przez dłuższy okres czasu, należy się natychmiast skontaktować z lekarzem pierwszego kontaktu. U podłoża bowiem tego łysienia może leżeć mnóstwo chorób, które są łatwe w diagnostyce i leczeniu, ale również takich, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Lekarz po przeprowadzeniu podstawowych badań, zaleci konkretne leczenie.

Jeżeli jednak jest to problem typowego łysienia kobiecego bez innego podłoża chorobowego, należy skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który pokieruje odpowiednią kuracją. Bardzo często wypadanie włosów intensyfikuje się, kiedy kobieta kończy 50 lat, chociaż ten problem zaczyna się znacznie wcześniej.

Problem łysienia kobiecego dotyka już 20-30-latki i nasila się przez kolejne dwadzieścia lat. Najbardziej podatne na łysienie okazują się być centralne i czołowe partie skóry głowy. Podczas, gdy tam dochodzi do znacznego przerzedzenia włosów, inne partie, takie jak miejsca nad karkiem i po bokach, pozostają bez zmian. W związku z tym bardzo często zarysowuje się granica pomiędzy owłosioną i łysą skórą na głowie. Bardzo często w tego typu łysieniu nienaruszona pozostaje również grzywka.

Do tej pory nie wynaleziono cudownego środka na wypadanie włosów, ale na rynku jest wiele produktów na łysienie lub takich, które w znacznym stopniu je ograniczają. Jeżeli jednak środki farmaceutyczne nie przyniosą pożądanych efektów, można również poddać się chirurgicznemu wszczepieniu włosów. Jest to zabieg dosyć kosztowny, ale czego się dzisiaj nie robi dla urody.

Zostaw komentarz