Łuszczyca stóp

Stopy przenoszą nas z miejsca na miejsce, noszą na sobie niewygodne obuwie, nie uskarżają się na pęcherze. Niejednokrotnie dźwigają ciężar, który nam wydałby się nie do uniesienia.

Zasadniczo niewiele jest problemów ze stopami. Generalnie wszystko, co dotyczy naszych stóp pochodzi od ich właściciela, bowiem choroby, które dotykają stopy są zazwyczaj nabyte.

Rzadko zdarza się, by ktoś miał problemy ze stopami od urodzenia. Zazwyczaj są odporne na wszelkie niedogodności, ale kiedy już się wydarzą, potrafią człowiekowi bardzo uprzykrzyć życie.

Dlatego tak ważna jest dbanie o stopy i profilaktyka, która dotyczy również stóp.
Dbanie o stopy powinno być częścią profilaktyki przeciwzapalnej, które występują zazwyczaj w tkankach miękkich. Prawidłowa pielęgnacja zapobiega również różnym dysfunkcjom, które są związane z tą częścią ciała.

Należy zatem dbać o stopy fundując im codzienną kąpiel, dobrze je osuszać, nawilżać. Kiedy jest zimno zakładać dodatkową parę skarpetek, a kiedy jest ciepło, najlepiej pozwolić im odetchnąć ubierając sandały. Na basenie należy nosić gumowe klapki, które zapobiegną niechcianym infekcjom. Ważne jest również, by nie dopuszczać do wrastania paznokci i noszenia nieodpowiednich butów. Obydwa przypadki pozwolą nam uniknąć niepotrzebnego bólu.

Kiedy już jednak dopadnie nasze stopy jakaś przypadłość, należy jak najszybciej udać się do specjalisty, który przypisze odpowiednie leczenie. Nieleczone bowiem schorzenia mogą przejść w postać przewlekłą, a wtedy dopiero będzie nam je ciężko zwalczyć.

Jednym z takich schorzeń jest łuszczyca. O tym schorzeniu powiedziano już wiele. Łuszczyca pojawia się na skórze, a więc może również dotknąć skóry stóp. Szacuje się, że w Polsce jest 800 tysięcy chorych na tę przypadłość.

Zazwyczaj jako powód jej występowania wymienia się uwarunkowania genetyczne, nie wiadomo jeszcze jednak w jaki sposób ten felerny gen zostaje odziedziczony. Choroba podlega czasom remisji i nawrotów, to znaczy, że może się pojawić, a potem na jakiś czas ustąpić. Zdarza się, że łuszczyca przenosi się z różnych partii ciała, atakując nowe obszary. Niestety, mimo licznych badań nie udało się jeszcze znaleźć skutecznego sposobu, by pozbyć się łuszczycy do końca.

Łuszczyca na stopach może dotyczyć dwóch obszarów:
• skóry stopy
• paznokcia

Jeżeli chodzi o skórę stóp, to pojawiają się w jej obrębie charakterystyczne wykwity w postaci białych krostek, które mają podłoże rumieniowe lub złuszczające. Zachodzi granica, która dzieli tkankę chorą od zdrowej. Zmiany mogą przenieść się na boczne partie stóp. Kiedy krostki zaczynają ustępować przybierają odcień ciemnych punkcików.

Łuszczyca paznokcia często mylona jest ze zmianami grzybiczymi. Płytka paznokcia jest zgrubiała, matowa, krucha, ma żółtawy kolor, pod płytką zbierają się naloty i masa hiperkeratoryczna.

Na paznokciach występują niewielkie wgłębiania i bruzdy, a pod płytka widoczna jest żółta plama, jakby wyciek oleju. Żeby odróżnić zmiany grzybicze od łuszczycowych potrzebne jest badanie mikrobiologiczne.

Leczenie łuszczycy odbywa się za pomocą środków farmakologicznych, fototerapii, terapii hormonalnej, suplementacji oraz właściwej diety.

Zostaw komentarz