Łuszczyca plackowata

Łuszczyca to choroba skóry, która charakteryzuje się tym, że nie jest zakaźna. Niestety problem polega na tym, że jest schorzeniem przewlekłym. Do tego ustąpić może właściwie sama, jednak równie szybko może nastąpić jej nawrót. Występuje kilka odmian tej choroby. My zajmiemy się dzisiaj najpowszechniejszą, czyli łuszczycą plackowatą.

Jak sama nazwa wskazuje plamy, które się pojawiają na naszej skórze, mają kształt owalnych placków. Charakteryzują się one czerwonym kolorem. Mowa oczywiście o tak zwanych ogniskach łuszczycowych. Te wspominane odbarwienia pokrywają łuski srebrnego koloru (jest to po prostu obszar złuszczającej się, dość obficie zresztą, skóry). Łuszczyca plackowata najczęściej pojawia się na łokciach, kolanach. Chociaż oczywiście nie jest to regułą. Niestety często to też pojawia się świąd. Mimo, że to swędzenie nie występuje przez cały czas, to bez wątpienia jest męczące. Za pojawienie się łuszczycy plackowatej odpowiedzialne mogą być różne czynniki, posegregowane przez medycynę w trzy grupy: genetyczne, immunologiczne i środowiskowe.  Jak pozbyć się łuszczycy plackowatej? Przede wszystkim na początku trzeba zauważyć, że liczba preparatów, które mogą nam w tym pomóc jest naprawdę duża. Dlatego też najbezpieczniej zaufać dermatologowi, który wybierze dla nas odpowiedni preparat.

Generalnie leczenie tej choroby skórnej, odbywać się może dwoma drogami. Leczenie miejscowe, opiera się na zewnętrznych metodach, a więc na używaniu maści, płynów i emulsji. Ta droga jest pierwszą, którą wybiera się w momencie pojawienia się łuszczycy plackowatej. Stosuje się więc głównie preparaty oparte na pochodnych witaminy D. Ostatnio co raz więcej jest dostępnych produktów dziegciowych, które redukują stany zapalne skóry. Jeśli macie do czynienia z łagodniejszą formą tej łuszczycy, dobrym sposobem jest stosowanie sterydów i kortykosterydów. Efekty pojawiają się bardzo szybko. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie do końca bezpieczne może być dłuższe stosowanie produktów, których skład opiera się o wyżej wymienione substancje.

Drugą drogą walki z łuszczycą plackowatą jest leczenie ogólne. A więc przyjmowanie wewnętrzne preparatów, naświetlanie, czy tak zwana iniekcja. Nie będziemy się tu szczegółowo rozpisywać nad tymi formami leczenia tej choroby skórnej. Wspomnieć tylko należy, preparaty przepisywane przez dermatologów mają za zadanie zmiany w systemie immunologicznym, czego bezpośrednim efektem ma być zanik łuszczycy. Naświetlania z kolei stosowane są w cięższych odmianach tej choroby.

Znane jest całkiem dużo preparatów do walki z łuszczycą plackowatą. Natomiast ich efektywność jest w znacznej mierze uzależniona od odpowiedniego wyboru. Wyboru, który jest dostosowany do wymogów nasze j skóry.

Zostaw komentarz