Łuszczyca odwrócona

Łuszczyca najczęściej dotyczy skóry, ale również może dotykać innych narządów wewnętrznych. Jest chorobą zapalną, która przebiega z okresami utajenia i nawrotów. Niestety jest również chorobą przewlekłą i niestety bardzo rzadko dotyka tylko jednego obszaru ciała.

Choroba ujawnia się poprzez żywoczerwone, dobrze odgraniczone i lekko uniesione grudki i blaszki łuszczycowe, które na powierzchni delikatnie się łuszczą. Takie zmiany często ujawniają się po jakimś urazie, skóra wtedy swędzi i dochodzi do złuszczania naskórka. Czasami łuszczyca atakuje również osłonięte części ciała, takie jak okolice intymne, czy okolice odbytu.
U niemowlaków dochodzi do pojawienia się zmian łuszczycowych w obrębie około pieluszki.

Najczęstszą chorobą zapalną narządów płciowych jest właśnie łuszczyca. Ten problem dotyczy bezmała 1-3% populacji. Pojawia się ona w okolicach prącia, ale bez cechy charakterystycznej, jaką jest złuszczanie.

Jeżeli chodzi o kobiety to łuszczyca pojawia się bardzo często na narządach płciowych, konkretnie wzgórku łonowym, okolicach wokół odbytu aż do szczeliny między pośladkami. Zajęte zostają również pachwiny. Choroba atakuje wargi sromowe większe, ale na szczęście nie dotyka warg sromowych mniejszych. Dzięki temu, że w okolicach intymnych panuje wilgoć, nie występuje tutaj objaw suchej skóry i łuszczenie, następuje natomiast maceracja naskórka. Poprzez pękanie naskórka w obrębie warg sromowych większych dochodzi do wtórnych zakażeń i choroba może się szybko rozprzestrzenić. Wtedy widoczne są różowe lub łososiowe blaszki i rumienie, które ostro oddzielają się od zdrowej skóry.

Podobnie dzieje się w okolicach pachwin i między pośladkami. Ten typ łuszczycy nosi nazwę łuszczycy odwróconej. Wtedy w okolicach zajętych przez tę chorobę pojawiają się wypukłe guzki, które wypełnia ropa. Nie jest ona na szczęście w żaden sposób zaraźliwa. Skóra w tym miejscu jest zaczerwieniona i niezwykle wrażliwa. W miejscach narażonych na powstawanie łuszczycy dochodzi bardzo często do wyprzeń.

Fałdy skórne w okolicach intymnych są narażone na dużą wilgotność i mają dużą skłonność do podrażnień. Ta wilgotność nie służy leczeniu łuszczycy, a wręcz odwrotnie – skutecznie je utrudnia. W obrębie zainfekowanej skóry często dochodzi do infekcji wtórnych, których przyczyną są bakterie lub grzyby, mające swe siedlisko w okolicach odbytu.

Leczenie łuszczycy odwróconej, która zadomowiła się w tych fałdach skórnych opiera się na kilku zasadach. Przede wszystkim po kąpieli należy dokładnie osuszyć fałdy skórne za pomocą ręcznika lub suszarki do włosów. Żeby nie zaostrzać problemu nie powinno się nosić ubrań z tkanin syntetycznych ani takich, które nie pozwalają skórze oddychać. Trzeba też zrezygnować z rzeczy zbyt obcisłych.

Dodatkowo skórę należy zabezpieczać poprzez stosowanie w tych miejscach preparatów z kortykosterydami i pochodnymi witaminy D3. Zalecana jest również fototerapia, która polega na naświetlaniu zmienionej skóry promieniami UVB. Poleca się również laseroterapię.

Bardzo często łuszczyca odwrócona daje przerzuty na błony śluzowe znajdujące się w obrębie narządów płciowych.

Zostaw komentarz