Łuszczyca kropelkowa

Łuszczyca to z całą pewnością ta choroba skóry, którą zaliczymy do najpowszechniej spotykanych. Obecnie szacuje się, że w naszym kraju dotkniętych problemem łuszczycy będzie około pięć procent ludzi. Mimo to wciąż cały czas nie udało się nam odkryć żadnego w pełni skutecznego i dającego satysfakcję leku, czy też sposobu na całkowite zwalczenie problemu łuszczycy, szczególnie w jej bardziej dokuczliwych odmianach. Wydawać by się mogło, że w oczekiwaniu na skuteczniejsze metody lecznicze nie zostaje nam nic innego jak tylko testowanie coraz to nowszych środków przeciwłuszczycowych i czekanie na nowinki ze świata medycyny. Poniekąd jest to prawda, jednak możemy poczynić wiele kroków, aby problemy łuszczycowe dopadały nas o wiele rzadziej, a sam przebieg choroby był o wiele łagodniejszym.

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że łuszczyca przybierać będzie mogła różnego rodzaju formy z pewnością o wiele bardziej uciążliwe niż pospolita odmiana tejże właśnie choroby. Jednym z takowych bardziej dokuczliwych przykładów choroby łuszczycowej może być łuszczyca kropelkowa (inaczej określana będzie ona mianem drobnogrudkowej). Ta odmiana łuszczycy charakteryzowała będzie się przede wszystkim występowaniem na dużej powierzchni ciała raczej małych i posiadających tendencje do łuszczenia się zmian przybierających kropelkowy kształt. Pojawiać będzie się głównie po zakażeniach gardła – najczęściej chorować będą dzieci oraz osoby w okresie dojrzewania. Wysypka ustępowała będzie w przeciągu kilku tygodni, czy też miesięcy, ale u niektórych z małych pacjentów przechodzić będzie mogła w łuszczycowe grudki, które na powierzchni skóry utrzymać mogą się przez nieokreślony czas. U innych łuszczyca ta rozwija się dopiero w późniejszym okresie życia, szczególnie u osób posiadających skłonności do zapaleń migdałków – w tym przypadku będzie ona pojawiała się przy każdym rzucie anginowym.

Oprócz tego na rozwój łuszczycy kropelkowej wpływ będzie mogło mieć wiele innych zewnętrznych czynników, między innymi nadmiar alkoholu, życie w ciągłym stresie, stosowanie niektórych ze środków farmaceutycznych, czy też może być wynikiem procesów traumatyzacji naszej skóry. Oprócz tego jeden z głównych czynników wpływających na ujawnienie się tego typu łuszczycy jak i wielu, wielu innych będzie posiadał podłoże pogodowe i klimatyczne. Pogorszenie stanu chorych następuje przeważnie w okresie jesieni i zimy, natomiast dni słoneczne i ciepłe będą wskazywały na ustępowanie zmian skórnych.

Leczenie łuszczycy jest oczywiście możliwe, musimy jednak pogodzić się z faktem, że całkowite jej usunięcie jest niemożliwe, możemy jedynie łagodzić jej objawy oraz redukować częstotliwość jej występowania. W tym przypadku specjaliści dermatolodzy oraz obsługa aptek polecić będzie mogła nam wiele efektywnie działających środków, które z pewnością załagodzą objawy tejże uciążliwej choroby skórnej i spowodują, że jej przechodzenie stanie się przynajmniej trochę bardziej komfortowe.

3 komentarze

 • Mam łuszczyce kropelkową, ujawniła mi się ona niedawno, mam 21 lat. Maści widać, że pomagają, ale są one w małych opakowaniach a do tego drogie, nie minął tydzień a ja już myśle, że muszę iść po nową receptę. ;/

  • Też wykryto u mnie Ł. Kropelkową :/
   Jestem w Anglii i żaden z lekarzy nie umie mi pomóc :/
   Jeśli możesz, napisz mi proszę jakiej maści używasz..

   RATUNKUU…

 • Ja mam luszczyce kropelkowa na calym ciele od kostek do czobka glowy . jest mi z tym bardzo ciezko .stosuje rozne masci ale to tylko troche lagodzi a czerwone krosty i tak sa jest ich pelno i widac je z daleka.moze ktos wie o jakis masciach,opalanie sie leczenie zebow czy to pomoze co zrobic zeby to zniklo . ja juz mam tego dosc . jak cos ktos wie o luszczycy kropelkowej jakies rady to piszcie na nr tele 663061701 czekam na porady od was

Zostaw komentarz