Hormony tarczycy

Mało jesz, a tyjesz. Ciągle chce ci się spać. Masz problemy z koncentracją. Albo – chudniesz, choć jesz za trzech. Wszystko cię denerwuje, nie możesz spać. Takie objawy mogą świadczyć o złej pracy tarczycy.
Tarczyca znajduje się z przodu szyi, tuz poniżej krtani. Jej wielkość i ciężar zależą od płci, wieku, a nawet środowiska, w którym żyjemy. Gruczoł waży 20-30 gramów. U kobiet powiększa się nico w czasie menstruacji i w okresie ciąży. Po pięćdziesiątych urodzinach nasza tarczyca powoli zaczyna się zmniejszać.
Zdrowa tarczyca wychwytuje z pożywienia i powietrza niezbędny jod, gromadzi go i przetwarza na hormony. Wpływają one na pracę całego organizmu, m.in. na wzrost, rozwój umysłowy, przemianę materii, dojrzewanie układu nerwowego i kostnego. Są więc niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. Już od 12 tygodnia ciąży tarczyca rozwijającego się płodu sama produkuje hormony o tego czasu dziecko dostaje je od matki, dlatego tak ważne, żeby kobieta w ciąży miała prawidłowy poziom hormonów tarczycy.
Pracą gruczołu tarczowego steruje hormon TSH (tyreotropina) wytwarzany przez przysadkę mózgową. Sama zaś tarczyca produkuje trzy hormony: tyroksynę(T4), trójjodotyroninę (T3) i kalcytoninę. Jeśli wytwarza za mało dwóch pierwszych hormonów – przysadka mózgowa poprzez TSH daje sygnał, że tarczyca zwiększyła podaż. Gdy tarczyca wytwarza za dużo hormonów – wydzielanie TSH zmniejsza się i w efekcie produkcja T3 i T4 spada. Tak się dzieje, gdy przysadka mózgowa- tarczyca pracuje prawidłowo. . Niestety czasem ten system zawodzi.
Zdrowa tarczyca jest miękka, ma lekko pofałdowana powierzchnię i składa się z drobniutkich pęcherzyków wypełnionych płynem z jodem. Jeżeli nie dostarczymy jej codziennie porcji tego pierwiastka (czyli od 150 do 300 mikrogramów) zacznie się o niego dopominać. Zrobi, co tylko się da, aby przesłać do krwi odpowiednią ilość hormonów, aby nasz organizm dobrze funkcjonował.
By zdiagnozować tarczycę, lekarz, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, zleca najpierw badanie poziomu hormonów tarczycy i przysadki we krwi (TSH, T3, T4) oraz USG, RTG i czasem scyntygrafię tarczycy. Niekiedy potrzebna jest też biopsja. Prawidłowy poziom hormonów wygląda następująco:

  • TSH – prawidłowy wynik to 0,27- 4,0 mU/l
  • T3 – prawidłowy wynik to 2-10 mU/l
  • T4 – prawidłowy wynik to 5-12 mcg/dl

Wszelkie nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania tarczycy należy skonsultować z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki, by dobrać jak najlepsze leczenie.

1 Komentarz

Zostaw komentarz