Łysienie androgenowe u kobiet

Łysienie kobiet może nie jest zjawiskiem tak powszechnym jak w przypadku mężczyzn, będzie jednak także występować i dotykać dosyć dużą grupę kobiet. Rozróżnić będziemy mogli dwa rodzaje łysienia, a mianowicie występujące po menopauzie łysienie androgenowe i oprócz tego łysienie rozlane.

Łysienie androgenowe u kobiet będzie uwarunkowane podwyższonym poziomem androgenów w organizmie, a oprócz tego czynnikami o podłożu czysto genetycznym. Utrata włosów będzie mogła występować między innymi w kątach czołowych, czy też na szczycie samej głowy, czyli tak jak w przypadku łysienia większości mężczyzn. Dodatkowo towarzyszyć temu schorzeniu, czy też chorobie będzie przetłuszczanie się w nadmiernym stopniu skóry głowy. W przypadku stwierdzenia podwyższonego poziomu androgenów konieczna będzie dalsza diagnostyka i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Łysienie androgenowe u kobiet występuje jednak także w przypadkach kiedy androgeny znajdują się na właściwym poziomie. W tym przypadku przeważnie przypuszcza się, że same mieszki włosowe posiadają zbyt dużą wrażliwość na działanie androgenów. Takowa nadwrażliwość będzie mogła mieć różne uwarunkowania, między innymi genetyczne. Zalecane jest stosowanie preparatów, które posiadają dodatek estrogenów, czy też są pomocnymi w przypadku męskiego łysienia. Wszelkiego rodzaju preparaty powinniśmy stosować jednak pod czujnym okiem dermatologa. Samodzielne próbowanie kuracji może skończyć się w niektórych przypadkach tragicznie dla skóry naszej głowy i zahamować naturalne procesy włosów i ich cebulek.

Każdy z przypadków łysienia, obojętnie czy jest to łysienie androgenowe u kobiet, czy też łysienie rozlane powinien być na samym początku poddany odpowiedniej diagnozie przez specjalistów, a następnie dopiero zlecone winno być leczenie. Należy jednocześnie pamiętać, że odrost włosów po skutecznie zakończonej terapii nie będzie widoczny od razu gołym okiem, okres oczekiwania to około dwa, czy też nawet trzy miesiące, warto jednak poczekać i cieszyć się bujną fryzurą.

Zostaw komentarz