Łojotok a wypadanie włosów

Wypadanie włosów, czyli tak zwane łysienie dotyka coraz większą ilość ludzi w coraz to młodszym wieku. problem dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Zwykle nasila się w trzeciej i czwartej dekadzie życia, ale może również wystąpić nawet u dwudziestolatka.

Do gabinetów dermatologicznych zgłasza się coraz więcej osób z problemem nadmiernego wypadania włosów. Pierwsze pytanie, które zadają po wejściu do gabinetu to: jakie preparaty mają stosować, czym myć włosy, jakie łykać witaminy na wypadanie włosów.

Jedną z przyczyn wypadania włosów jest łojotok.

Łojotok oznacza nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Aktywność ta sprzyja :
-zaburzeniom ukrwienia w obrębie mieszków włosowych
– powstawaniu łupieżu początkowo zwykłego a następnie tłustego
– skóra łojotokowa zawsze zakażona jest drożdżakami

Łojotok skóry owłosionej głowy, czyli tak zwane popularnie “przetłuszczanie się” włosów, jest dolegliwością bardzo rozpowszechnioną, trapiącą osoby zarówno młode jak i dojrzałe. Łojotok nie stanowi jakiejś określonej jednostki chorobowej, lecz jest pewnym wrodzonym stanem skóry spowodowanym wzmożonym wydzielaniem łoju przez gruczoły łojowe.

Łojotokowi skóry owłosionej głowy często towarzyszy łupież zwykły lub tłusty
. Łupież zwykły cechuje drobnopłatowe złuszczanie naskórka bez objawów zapalnych, natomiast łupież tłusty występuje w postaci żółtych, nawarstwionych łusek. Towarzyszy mu czasami świąd oraz stan zapalny skóry.

Ta postać łupieżu jest częstą przyczyną wzmożonego wypadania włosów. Ponieważ łojotok jest związany z nadmierną czynnością gruczołów łojowych, nie ma radykalnego sposobu leczenia tego stanu. Środkiem kosmetyczno- leczniczym dostępnym dla każdego są szampony. Podstawą składu każdego szamponu są detergenty czyli związki powierzchniowo czynne. Są to przeważnie dobrze pieniące się detergenty anionowe. Środki te mogą działać drażniąco na skórę głowy oraz oczy. Stosowane w nadmiernym stężeniu i zbyt często, uszkadzają cebulki włosowe powodując wypadanie włosów.

Wypadanie włosów typu łojotokowego występowało kiedyś prawie tylko u mężczyzn, obecnie notuje się takie przypadki również i u kobiet. Przyczyną są zwykle zaburzenia hormonalne lub czynności przysadki mózgowej, tarczycy i nadnerczy.

Leczenie łysienia powstałego na tym tle polega przede wszystkim na zahamowaniu łojotoku. Wiadomo, że wydzielina łojowa i osiadający na niej brud i kurz powodują szybsze wypadanie włosów, dlatego włosy tłuste powinno się myć co 3, a nawet co 2 dni. Nie należy myć włosów częściej, aby nie zwiększać pracy gruczołów łojowych i nie należy używać do mycia gorącej wody.

Łojotokowe Zapalenie Skóry
Łojotokowe zapalenie skóry jest schorzeniem występującym u osób skłonnych do łojotoku. Występuje najczęściej na skórze głowy oraz na twarzy. Przebieg choroby jest przewlekły i często się powtarza.

Dolegliwość ta ma postać czerwonych łuszczących się ognisk, którym często towarzyszy świąd.

Zmiany mogą występować na głowie, na granicy skóry owłosionej
(czoło), w brwiach, w okolicach przynosowych (tzw. motyl) i w fałdach nosa.

Skóra skłonna do łojotokowego zapalenia wymaga starannej pielęgnacji oraz odpowiedniego leczenia

lysienie-ranking.plnadmierne-wypadanie-wlosow.html

1 Komentarz

Zostaw komentarz