Wypadanie włosów podczas karmienia piersią

Włosy na około trzy miesiące po porodzie w okresie karmienia maluszka piersią często stają się dużym problemem. Ich stan, wygląd oraz ilość mogą przyprawiać wtedy o prawdziwy zawrót głowy. Wiele kobiet przerażone nadmiernym wypadaniem włosów obawia się ich całkowitej utraty. Stosują naraz wiele preparatów, często rozważając konieczność przestania karmienia piersią – wszystko po to, by uratować swoją fryzurę. Zauważyć i mocno podkreślić należy jednak, że wypadanie włosów po porodzie jest naturalnym procesem. Nasza fryzura wraca do stanu sprzed ciąży kilka miesięcy później, kiedy mijają zaburzenia hormonalne. Zdarza się nawet, że włosy wyrastają zdrowsze i grubsze.

Dlaczego tak się dzieje?
Nagłe wypadanie włosów po porodzie jest spowodowane zmianą ilości hormonów we krwi. Ich stężenie zmienia się tak raptownie, że bardzo szybko oddziałuje to na nasz organizm. Przyczynę stanowi przede wszystkim nagły spadek estrogenów, które powodują wypadanie włosów między drugim a szóstym miesiącem po porodzie. Włosy mogą wypadać garściami, zatykając wypływ w wannie.  Ich pozostawianie na dłoni może powodować lekkie ich dotknięcie, czy złapanie. To czas, kiedy znajduje się je wszędzie i w dużych ilościach. Dzieje się tak dlatego, że pozbywamy się tych włosów, które nie wypadły w okresie ciąży. Obrazowo pisząc, ich ilość musi być duża, bo równa jest wszystkim zgromadzonym przez dziewięć miesięcy „zachowanym” włosów.
Jaki jest związek między wypadaniem włosów a karmieniem piersią? Podczas karmienia nasza płodność pozostaje rozchwiana. W wielu przypadkach całkiem zahamowana. O możliwości zajścia w ciąże, fakcie bycia płodnym decydują właśnie estrogeny. Te same hormony, które decydują o ilości posiadanych przez nas włosów. Kiedy dieta kobiety staje się bardziej zróżnicowana, wraz z rozwojem i rośnięciem dziecka, wraca płodność, poprawia się również kondycja włosów.
Zgłoszenie się z problemem wypadania włosów po ciąży do lekarza z pewnością spotka się z diagnozą, że to zmiana całkowicie normalna, fizjologiczna. Inaczej będzie wtedy, jeśli utrata włosów jest duża, powoduje powstawanie miejsc bez włosów, gdy oprócz wypadania włosów mamy problem z łupieżem, łojotokiem. Takie objawy mogą być symptomem poważnych chorób.

Domowe sposoby walki z problemem
Tuż po porodzie i w okresie karmienia dziecka piersią włosy wymagają specjalnego traktowania. Należy pielęgnować je ostrożnie i dokładnie rozważać każdy krok. Przede wszystkim należy różnorodnie się odżywiać, spożywać posiłki bogate w mikroelementy i witaminy. Nie narażajmy również włosów na uszkodzenia mechaniczne. Unikajmy ich suszenia suszarką, wystawianie na silne promieniowanie słoneczne, zrezygnujmy z farbowania włosów i innych zabiegów fryzjerskich.
Nie zaszkodzi zażywanie preparatów na wzmocnienie włosów (dozwolonych do użytku w okresie ciąży), płukanek ziołowych, odżywek, czy maseczek.

Zostaw komentarz