Wypadanie włosów po narkozie

Wypadanie włosów jest procesem fizjologicznym. Włosy wypadają nam każdego dnia, jest to widoczne szczególnie podczas ich czesania i mycia.
Każda osoba ma na głowie ok. 100 tys. włosów, które to po pewnym czasie wypadają i zastępowane są nowymi. Dzienna utrata włosów nie powinna przekraczać 55 włosów.

Jednak, gdy wypada ich dwa razy więcej, wtedy pojawia się problem.

Najczęściej nadmierne wypadanie włosów można zaobserwować wiosną i jesienią. Przyczyną takiego nadmiernego wypadania włosów jest:

  • stres,
  • palenie papierosów,
  • anemia,
  • nerwica ,
  • nieodpowiednia dieta.

Zwiększone wypadanie włosów u kobiet może występować po porodzie, w okresie menopauzy lub w wyniku nieodpowiedniego i częstego farbowania, oraz przez stosowanie złych szamponów i lakierów.

Spotykane jest również nadmierne wypadanie włosów w wyniku podania narkozy.

Wprawdzie operowany pacjent w stanie ogólnego znieczulenia znajduje się zazwyczaj tylko przez kilka godzin, jednak środki anestetyczne użyte do narkozy długotrwale blokują podziały komórkowe mieszków włosowych. Środki do znieczulenia ogólnego oddziaływają na mieszki włosowe tak silnie, że powodują niedokrwienie mieszków włosowych. Przechodzą one w fazę spoczynku i po dwóch – trzech miesiącach obserwuje się wypadanie włosów. Etap telogenowy – wypierania włosa martwego przez nowy włos zdrowy trwa jakiś czas, dlatego łysienie po operacji pojawia dopiero po dwóch-trzech miesiącach.

Po dalszych kilku miesiącach mieszki włosowe są znów w pełni aktywne i wytwarzają nowe włosy.
Na głowie znajdują się włosy w różnych stadiach życia – wymiana jest mniej więcej stała. W wyniku działania czynnika stresogennego jedne włosy wypadną szybciej (kwestia tygodni) a drugie później. Wszystko zależy od długości okresu katagen-telogen.

Zostaw komentarz