Leczenie trądziku różowatego

Trądzik różowaty to zmiana skórna zaliczana do nerwic naczynioworuchowych o rożnym podłożu. Tak zdefiniowałby ten problem medyczny lekarz. Jest to jednak również kłopot natury estetycznej. Z punktu pacjenta jest to po prostu choroba objawiająca się występowaniem krost i rumienia na twarzy. Niekiedy towarzyszą jej – nadmierna potliwość, migreny, zespół nadwrażliwego jelita oraz marznięcie stóp i dłoni.

U kogo najczęściej występuje?
Badania pokazują, że trądzik różowaty najczęściej występuje u osób o jasnej karnacji, z naturalnymi blond włosami i jasnymi oczami. Jest to choroba dotykająca 10% populacji najczęściej w wieku od około 30 do 55 lat. W przeważającej większości wypadków, bo w około 80%, łączy się jedynie ze zmianami naczyniowymi, w tym z rumieniem skóry. Jedynie w 20% przypadków towarzyszą mu również krostki i bruzdy.

Jakie są przyczyny występowania problemu?
Objawy trądzika różowatego najczęściej po raz pierwszy obserwowane są po nadmiernej ekspozycji na słońce, czy na skutek wrażliwości na niektóre kosmetyki. Niekiedy pojawienie się czerwonych plam na skórze poprzedza leczenie zapaleń brzegów powiek, rogówek oraz spojówek. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z postacią oczną trądziku różowatego.
Trądzik tego typu pojawia się zazwyczaj cyklicznie. Jego objawy nasilają się lub zmniejszają w zależności od warunków zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Wpływ na tę przypadłość ma zarówno zbyt duża ekspozycja na słońcu, w tym również promieniowania solarium, jak również stres. Źle wpływa również na skórę z tą skłonnością silny wiatr, mróz, czy różnice wilgotności powietrza. Nawrót czy nasilenie choroby powoduje również spożywanie ciężkostrawnych potraw, korzystanie z basenów z chlorowaną wodą, choroby tarczycy, występowanie opryszczki wargowejm zaburzenia miesiączkowania, stosowanie niektórych leków (np. obniżających poziom ciśnienia).

Jak leczyć trądzik różowaty w gabinetach kosmetycznych?
Przede wszystkim należy unikać zabiegów, które zamiast pomóc mogą bardzo zaszkodzić – złuszczanie skóry z użyciem kwasów owocowych, czy płatowe złuszczanie. Zazwyczaj utrwalają one rumień, zamiast go likwidować. Negatywnie oddziaływać może również światłolecznictwo.
Zaleca się z kolei poddanie zabiegom: jonoforezy wykorzystującej przeciwzapalny oraz działający uszczelniające na naczynia krwionośne kwas askorbinowy, zabiegi galwanizacji, które przynoszą efekty poprzez usprawnienie odpływu limfy oraz zmniejszanie obrzęków, maseczki kosmetyczne z algami, witaminą C oraz E, żelowe maseczki o działaniu wzmacniającym oraz stymulującym odnowę skóry z witaminą K oraz C (przeznaczone dla cery z rozszerzonymi naczyniami).

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym w domu?
Skóra z trądzikiem różowatym wymaga specjalnego traktowania. Należy mieć do niej odpowiednie podejście, by nie nasilać objawów choroby. Przede wszystkim nie dotykajmy skóry twarzy, nie wyciskajmy krostek, nie uciskajmy jej i nie nacierajmy. Omijajmy kosmetyki bogate w różnorakie substancje. Starajmy się dobierać te przeznaczone do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Stanowczo odradzamy używać preparatów na bazie alkoholu etylowego, euceryny, lanoliny, glikolu propelynowego oraz butylenowego.

Leczenie trądzika różowatego
Trądzik tego typu leczy się przede wszystkim w gabinetach dermatologów. Leczenie należy poprzedzić dokładnym wywiadem lekarskim. Za jego pośrednictwem możemy wyeliminować wiele z przyczyn występowania tego problemu i tym sposobem spowodować jego całkowite wyleczenie. Lekarska praktyka wskazuje, że niekiedy wystarcza wyregulowanie poziomu hormonów we krwi, uregulowanie cyklu miesięcznego, czy wizyta u endokrynologa. Wyleczenie opryszczki wargowej bywa, że zmniejsza nasilenie zmian chorobowych. Niekiedy wystarczy zmienić zażywane lekarstwa, ograniczyć ilość spożywanych witamin z grupy B oraz skorygować dietę, by problem sam przestał istnieć. Jeżeli chodzi o dietę, należy wyeliminować z niej pikantne potrawy, konserwanty, ciężkostrawne produkty.
Lekarze często starają się leczyć trądzik różowaty mało inwazyjnymi metodami – kosmetykami naturalnymi, wywarami z ziół, między innymi imbiru, bratka, szałwii, rumianku. Dobrze oddziałuje na stan pacjenta również wprowadzenie w tryb dnia zabiegów relaksujących, czy preparatów poprawiających nastrój, ułatwiających zasypianie.
Leczenie trądzika różowatego można podzielić na różne etapy: profilaktyczne zachowania pozwalające na wyeliminowanie problemu, wprowadzenie leków, leczenie wspomagające (w przypadku alergii kosmetycznej), leczenie zewnętrzne przy pomocy maści i innych preparatów.

3 komentarze

    • filtry przeciwsloneczne to podstawa przy trądziku różowatym 🙂 do tego jakies dobre dermokosmetyki i powinno byc okej, ja np używam acnerose i sobie chwale a używam dopiero od miesiaca. NIe ma jeszcze jakis oszałamiających efektów ale mam świadomość, że na takie trzeba poczekac :)) ale mają bardzo fajny skład i przyjemne działanie (jestem mega fanką kremu, super nawilza). Zobaczymy jak sie będą sprawdzały 🙂

Zostaw komentarz