Leczenie łysienia plackowatego

Lekarze dermatolodzy oraz duże koncerny farmaceutyczne od wielu lat starają się znaleźć cudowny sposób na leczenie łysienia plackowatego. Potrzeba tego typu jest tym większa ze względu na ogromną ilość osób borykających się z tym problemem. Grupa ta zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji na rozpoznania najczęstszych powodów wypadania włosów – zaraz po osobach cierpiących z powodu łysienia androgenowego. Badania pokazują, że łysienie plackowate stanowi nawet 2% wszystkich  rozpoznań medycznych. Łysienie to prowadzi najczęściej do rozwleklej utraty włosów, konsekwencją czego jest zazwyczaj złe samopoczucie osób z nim walczących. Może prowadzić do depresji, czy  nieakceptowania swojego wizerunku o głębokim podłożu i poważnych konsekwencjach. Łysienie tego typu dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
Współczesna medycyna wskazuje na przyczyny występowania łysienia plackowatego – immunologiczne (czego dowodem może być jednoczesne występowanie niedokrwistości złośliwej, AZS, zapalenia tarczycy i innych). Znaczenie ma również czynnik genetyczny.

Jak rozpoznać, że dotyka nas problem łysienia plackowatego?
Łysienie plackowate rozpoznamy po występowaniu na skórze głowy obszarów bez włosów (przejściowych  lub trwałych), które nie mają charakteru zapalnego. Szybkie postępowanie choroby może spowodować całkowitą utratę włosów na skórze głowy, ale również brwi, rzęs oraz włosów z całego ciała. Niekiedy, w najcięższych przypadkach, choroba może dotknąć również paznokcie. Pojawia się zazwyczaj u młodych osób, także w dzieciństwie, rzadziej później, choć jej wystąpienie nie jest wtedy wykluczone – pojawić się może zawsze, niezależnie od wieku.
Łysienie plackowate pojawia się zazwyczaj pod postacią jednego obszaru na skórze głowy, najczęściej owalnych kształtów. Charakterystyczne dla tej zmiany jest to, że miejsce, z którego wypadną włosy pozostaje jasne i odróżnia się zazwyczaj na tle skóry głowy. Takiemu ognisku bardzo rzadko towarzyszą jakieś inne objawy. O jego istnieniu zazwyczaj pacjenci dowiadują się przypadkiem.
Powodem szybszej, czy wcześniejszej utraty włosów może być duży, nagły stres – śmierć bliskiej osoby, utrata pracy, rozwód, itd. Jednak jego znaczenie nie jest do końca wyjaśnione i co ważniejsze udowodnione.

Rodzaje zmian
Łysienie plackowate podzielić możemy ze względu na rodzaj ognisk pojawiających się na skórze głowy. I tak wyróżniamy: siatkowate, ogniskowe oraz rozlane. Inny podział bierze pod uwagę kierunek pojawiania się zmian – od środka głowy na zewnątrz oraz od miejsc na obwodzie głowy do jej centralnej części. Zmiany w przypadku tej przypadłości mogą następować w różnym tempie. Skutkiem procesu łysienia tego typu może być nawet całkowite wyłysienie. Łysienie dzielimy tym samym na te o charakterze stałym (bliznowaciejącym) oraz przejściowym (odwracalnym).

Jak leczyć?
Leczenie łysienia plackowatego nigdy nie było łatwe. Także dzisiaj, w erze niezwykłych postępów w medycynie, pozostaje ono ciągle dużym problemem. Najczęściej dermatolodzy ordynują minoxidil, preparat znany przede wszystkim z wykorzystywania go podczas leczenia łysienia androgenowego. Wykorzystuje się go w przypadku paru niewielkich ognisk choroby.. Niestety ten składnik leku nie wpływa na samą przyczynę wystąpienia choroby, jedynie lekko neutralizuje jej objawy.  Efekty w postaci częściowego odrostu przynosi z kolei niekiedy leczenie metodą naświetlania UVA oraz  z doustnie stosowanymi lekami. Nie można tego samego powiedzieć o innej metodzie –  terapii  kortykosterydowej. Wiąże się ona bowiem z wystąpieniem licznych objawów niepożądanych. W przypadku kobiet niezwykle często stosuje się terapię hormonalną. Inną metodą leczenia jest miejscowe wstrzykiwanie leku.
Leczenie łysienia plackowatego pozostaje poważnym wyzwaniem. Dobre efekty przynosi również leczenie za pośrednictwem monoterapii na zasadzie stosowania miejscowo alergenów kontaktowych, dość uciążliwej i trudnej w przeprowadzaniu. Bardzo dobre efekty daje chociażby stosowanie miejscowo preparatu na bazie substancji o nazwie DCP.

Zostaw komentarz