Rozstępy – jak, gdzie, kiedy?

Duża część współczesnego społeczeństwa cierpi z powodu rozstępów, które są przyczyną wielu zmartwień i dyskomfortu. Dotyczą nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, a w szczególności tych, którzy uprawiają kulturystykę. 

Rozstępy występują u 90% ciężarnych kobiet, u 70% dojrzałych kobiet i u 40% dojrzałych mężczyzn. Rozstępy tworzą się, gdy skóra jest naciągana powyżej granic swej naturalnej elastyczności, na przykład podczas nagłego i gwałtownego przyrostu masy ciała, w okresie ciąży oraz dojrzewania. W wyniku utrzymującego się wysokiego napięcia skóry zostają uwolnione enzymy rozkładające włókna kolagenowe i elastylowe.

Rozstępy najczęściej występują w okolicach pośladków, nóg, ud, a czasami mogą pojawić się nawet na twarzy. Tak na prawdę nie ma jasno określonego miejsca ich występowania, wiec mogą pojawić się wszędzie, co dla niektórych czasami może okazać się nieoczekiwanym i sporym zaskoczeniem.

Z początku mają szerokość paru milimetrów i długość paru centymetrów, lecz w miarę upływu czasu powiększają się. Proces powstawania rozstępów możemy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich jest fazą zapalną, podczas której występują przebarwienia (zmiany są czerwone). Wyglądają jak wąskie paski cienkiej, różowej skóry otoczone prawidłową, zdrową skórą.

Jest to ostatni moment, kiedy stosowanie odpowiednich środków medyczno-kosmetycznych (kremy, olejki) może przynieść zadowalające efekty. Natomiast w drugiej fazie (zanikowej) występuje zbielenie lub nawet całkowite zanikanie rozstępów, co niestety jest mylną i pozorną oznaką pozbycia się tego problemu. Ten etap jest bardzo trudny i czasochłonny w leczeniu, nieraz pociągający za sobą wiele kosztów i wyrzeczeń. Jakiekolwiek leczenie w tej fazie, może jedynie zmniejszyć defekt skóry, poprawić jej wygląd, ukryć chorobę, nigdy natomiast nie przywróci jej poprzedniego stanu.

Jednym ze sposobów walki z rozstępami jest stosowanie preparatów zapobiegających postępowi tego problemu. Różnego rodzaju chemiczne środki stosowane bezpośrednio w miejscu wystąpienia skutecznie tuszują i ukrywają jakiekolwiek blizny, lecz rzadko wyeliminowują je na stałe. Kolejną metodą są zabiegi chirurgiczne przy użyciu specjalistycznego lasera, który pozwala bardzo dokładnie dobrać głębokość usuwanej warstwy skóry. Wadą tego sposobu jest to, że leczenie nie przynosi natychmiastowych rezultatów i wymaga wielokrotnego powtarzania zabiegów.

Najlepszym środkiem do walki z rozstępami jest wczesne zdiagnozowanie problemu i jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Pozwala to zminimalizować koszty oraz w wielu przypadkach całkowicie wyzbyć się tego schorzenia. Najczęściej problemy z rozstępami maja kobiety w ciąży i w okresie menopauzy, kulturyści, osoby w okresie dojrzewania oraz te, które mają predyspozycje genetyczne.

Mimo przeprowadzania wielu badań nadal czynniki powodujące rozstępy pozostają nie do końca wyjaśnione. Wysiłek włożony w badania nad tym schorzeniem nie pozwala całkowicie wyjaśnić na czym dokładnie polegają zmiany zachodzące w skórze powodujące powstawanie takich blizn.

Zostaw komentarz