Powstawanie trądziku

Trądzik jest chorobą zapalną skóry spowodowaną przez zmiany w strukturze skóry składającej się z mieszków włosowych i związanych z nimi gruczołów łojowych. Zmiany powstające w skutek trądziku objawiają się pęcherzykami na skórze i plamami. Trądzik rozwija się w wyniku przestojów w torebkach włosowych. Nadmierna kreatenizacja, czyli utworzenie się wtyczek kreatynowych i łoju skórnego są najwcześniejszymi zmianami.

Rozszerzone gruczoły łojowe i wzrost produkcji łoju skórnego pojawiają się ze zwiększoną produkcją androgenów produkowanych w adrenarchach. Mikrocomedo może powiększyć wągry do formy otwartej, bądź zamkniętej. Zwiększenie produkcji łoju skórnego stanowi środowisko do przerostu bakterii trądzikowych. Nadmierny wzrost liczby tych bakterii może wywołać stan zapalny, co prowadzi do zmian zapalnych (chociażby grudki, krosty lub guzki) w skórze właściwej wokół lub wągra, co może mieć wpływ na powstawanie blizn.

Trądzik występuje najczęściej w okresie dojrzewania (trądzik młodzieńczy), dotyka ponad 85% młodzieży, a często przedłuża się i trwa po jego zakończeniu. U większości ludzi z upływem czasu trądzik zmniejsza się i zanika. Nie istnieje jednak sposób przewidzenia , po jakim czasie do tego dojdzie. U niektórych osób może się przedłużać do 30, 40 roku, w niektórych przypadkach nawet dłużej.

Termin “trądzik” wywodzi się ze starożytnej Grecji, (wysypka na skórze- w pismach Aëtius Amidenusa). Najbardziej rozpowszechnioną formą trądziku jest „trądzik pospolity”. Wielu nastolatków cierpi na tę dolegliwość. Najczęściej dotknięte są twarz i górna cześć szyi, ale trądzik może także występować na klatce piersiowej lub górnej części pleców. Na ramionach też się pojawia, ale najczęściej jest to rogowacenie mieszkowe, a nie trądzik.

Niektóre duże guzki były wcześniej nazywane „torbielami”. Prawdziwy torbiel trudno jest znaleźć w wypadku trądziku, a termin ten powinien zostać porzucony na rzecz trądziku guzkowatego.

Oprócz powstawania blizn, trądzik ma również skutki psychologiczne takie jak obniżenie poczucia własnej wartości, depresję lub w skrajnych wypadkach nawet samobójstwo. Leczenie trądziku jest również uciążliwe.

Istnieje wiele błędnych teorii i mitów na temat trądziku. Właściwie nie wiadomo dlaczego jedni ludzie dostają trądziku a inni nie. Wiadomym jest, że jest częściowo dziedziczny. Oto kilka czynników, które związane są z tą przypadłością:

  • genetyka,
  • aktywność hormonalna (okres dojrzewania),
  • stres, który zwiększa produkcje hormonów z nadnerczy,
  • nadmiernie czynne gruczoły łojowe,
  • gromadzenie się martwych komórek skóry,
  • podrażnienia skóry lub jakiekolwiek jej zarysowania uaktywnia stan zapalny,
  • stosowanie sterydów anabolicznych,
  • wszelkie leki zawierające chlorowce (jodki, chlorki, bromki), lit, barbitutany, androgeny,
  • narażenie na wysoki poziom chloru, szczególnie chlorowane dioksyny mogą spowodować poważny i długotrwały trądzik, znany jako trądzik chlorowy.

Zostaw komentarz