Trądzik – jak się go pozbyć?

Twarz jest Twoim znakiem rozpoznawczym. To pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę poznane osoby. Gdy masz trądzik, nie wyglądasz atrakcyjnie dla innych. Dla nastolatków ocena otoczenia jest bardzo ważna. To główny powód, dla którego staramy się za wszelką cenę pozbyć trądziku.

Pojawianie się trądziku jest normalne, szczególnie w okresie dorastania. Zdarza się również, że występuje u kobiet w okresie menopauzy. Jeśli cierpisz na tę dolegliwość, zastanów się: ile razy byłeś rozczarowany stosowanymi środkami? Problemem w leczeniu trądziku jest nieskuteczność wielu medykamentów. Zanim się zdecydujesz na jakiś preparat, skontaktuj się z dermatologiem, zmniejszy to ryzyko niepowodzenia.

Trądzik młodzieńczy jest dolegliwością skórną, ale głównie atakuje naszą psychikę. Oto objawy występujące u osób cierpiących na tę przypadłość:

  • obniżona samoocena,
  • frustracja,
  • poczucie nieprzydatności,
  • depresja,
  • izolowanie się od rówieśników.

Gdy trądzik dopiero zaczyna się pojawiać, prawdopodobnie sięgniesz po “naturalne” metody walki z nim. Będziesz mył twarz setki razy dziennie, a każdego nowego pryszcza postarasz się wycisnąć. Dobrze jest od tego zacząć. Oczywiście, w ten sposób nie pozbędziesz się całkowicie trądziku, ale musisz wyrobić sobie odpowiednie nawyki, a wtedy dalsza kuracja będzie o niebo łatwiejsza!

Zanim zdecydujesz się wybrać jakiś środek, powinnaś poznać podstawowy podział leków na trądzik:

  • leki dostępne na receptę,
  • miejscowe środki,
  • preparaty doustne,
  • leczenie laserową chirurgią.

Duża liczba osób stosuje środki dostępne na receptę. Są tak popularne, gdyż większość dermatologów zaleca je. Doradzam skontaktowanie się ze specjalistą, zanim kupisz jakiś preparat, szczególnie, jeśli jesteś w ciąży lub cierpisz na inne dolegliwości skórne.

Najczęściej stosuje się jednak miejscowe środki na trądzik. Najczęściej są oparte na spirytusie salicylowym oraz nadtlenku benzoilu. Te dwie substancje charakteryzują się ogromną skutecznością w oczyszczaniu skóry. Stosuj je zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce. Nadużywanie tych środków może spowodować wysuszanie się skóry, jej podrażnienie lub zaczerwienienie. Czasami wywołują reakcje alergiczne, co pogarsza występowanie trądziku.

Jak pewnie wiesz, tłusta skóra nie jest jedynym powodem powstawania trądziku. Winna jest też zaburzona gospodarka hormonalna. U mężczyzn spowodowane jest to z podwyższonym poziomem testosteronu w trakcie okresu dojrzewania.

Dlaczego o tym piszę? To właśnie w ten sposób trądzik zwalczają środki doustne. Przywracają równowagę hormonalną, dzięki czemu znacznie niwelują występowanie trądziku. Na tym polega działanie chociażby Acnezine– środka dostępnego w ofercie naszego sklepu.

Stosunkowo nową metodą usuwania trądziku jest zabieg laserowy. Odpowiednio skierowaną wiązką lasera wypala się powstające pryszcze oraz zamyka się pory. To najdroższy sposób z przedstawionych, ale też gwarantujący najszybsze działanie. Nie przeprowadzono jeszcze dogłębnych badań tej metody, więc nie mogę powiedzieć, czy występują jakiekolwiek efekty uboczny.

Wymieniłem metody walki z trądzikiem, ale nie powiedziałem, która jest najlepsza. Niestety, nie da się tego jednoznacznie określić. Skuteczność danego sposobu zależy od wielu czynników. Najlepiej skontaktować się z dermatologiem, powinien Ci pomóc.

1 Komentarz

Zostaw komentarz