Palenie powoduje najwięcej zgonów wśród tzw. “czynników możliwych do uniknęcia”

tytońPalenie tytoniu jest głównym czynnikiem (wśród tzw. czynników możliwych do uniknięcia) powodującym najwięcej zgonów w Stanach Zjednoczonych. Zaraz za paleniem tytoniu znajduje się nadciśnienie. Odwołując się do badań z 2005 roku powoduje ono 1 na 5 zgonów wśród dorosłej populacji. Badania pokazały również, że brak ruchu oraz otyłość powoduje 1 na 10 zgonów, a zwiększone spożycie soli powoduje 1 na 25 zgonów w wyniku działania czynników możliwych do uniknięcia.

Badacze twierdzą, że unikanie tych czynników może znacząco zmniejszyć ryzyko śmierci. W badaniach naukowcy uwzględnili osoby z różnych grup wiekowych, o różnych poziomach aktywności fizycznej, o różnych trybach życia oraz diecie.

Oto ilość zgonów spowodowanych czynnikami możliwymi do uniknięcia w 2005 roku:

  • Palenie tytoniu 467,000 osób
  • Nadciśnienie – 395,000 osób
  • Nadwaga/otyłość – 216,000 osób
  • Brak aktywności fizycznej – 191,000 osób
  • Spożywanie dużych ilości soli – 102,000 osób

Wyniki pokazują jasno, że jeśli będziesz unikał palenia tytoniu oraz innych czynników, które mogą przyśpieszyć Twój zgon to Twoje życie będzie o wiele bardziej zdrowsze i przyjemniejsze. Jeśli chcesz rzucić palenie to udaj się do lekarza po poradę. Obecnie wielu lekarzy zna metody, które pomogą Ci skutecznie rzucić palenie i nie wracać już nigdy więcej do nałogu. Zainwestuj w siebie, prowadź zdrowy i aktywny tryb życia, a z pewnością bardzo szybko zobaczysz efekty. Twoja kondycja i samopoczucie będą pozytywnie odmienione. Rzucenie palenia może znacząco wydłużyć Twoje życie!

Zostaw komentarz