Najczęstsze czynniki powodujace alergie

alergiaWiosna jest czasem, kiedy duża część społeczeństwa ma przekrwione i załzawione oczy oraz kicha lub kaszle. Tajemniczym sprawcą tego całego zamieszania jest alergia. Alergia jest naturalną reakcją organizmu i może być wywoływana przez setki różnych czynników. Dzisiaj postaramy przybliżyć się kilka najbardziej powszechnych, które mogą powodować atak alergii. Pamiętaj, że leczenie alergii jest możliwe. Jeśli podejrzewasz u siebie alergię, zgłoś się po pomoc do lekarza specjalisty.

Alergia to naturalna reakcja obronną organizmu na szkodliwe dla niego substancje. Kichanie lub kaszel to znak, że organizm stara się usunąć te substancję z wnętrza ciała. Alergia może mieć różne stopnie nasilenia. Niektóre alergie mogą zagrażać nawet życiu, powodując np. obrzęk gardła i tamując w ten sposób dostęp powietrza do płuc.

Oto kilka najpopularniejszych alergenów:

1. Pyłki
Dla większości alergików to właśnie pyłki są najgorszą zmorą dnia codziennego. Wiosna jest porą roku, kiedy powietrzu jest ich zastraszająca ilość. Tego typu alergia jest leczona farmakologicznie.

2. Zwierzęta
Ślina lub sierść konkretnych zwierząt może być czynnikiem powodującym alergię. Na szczęście człowiek wyhodował już rasę psów, która nie powoduje alergii, więc miłośnicy zwierząt mający na nie alergię mogą oddychać z ulgą.

3. Kurz
Alergia na kurz to jedna z bardziej uciążliwych alergii, ponieważ kurz jest obecny nawet w najczystszych domach. Ulgę osobom, które mają alergię na kurz może sprawić hypoalergiczna pościel oraz częste odkurzanie.

4. Pleśń
Pleśń może produkować alergeny oraz potencjalne szkodliwe dla zdrowia substancje. Pleśń można znaleźć w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak piwnica czy łazienka. Atak alergii może także wystąpić podczas grabienia liści jesienią.

5. Jedzenie
Tak, jedzenie także może być alergenem. Oczywiście dotyczy to konkretnych typów jedzenia. Symptomy alergii na jedzenie to m.in: biegunka, wymioty, swędzenie twarzy czy inne. Niektóre alergie na jedzenie mogą zagrażać życiu. W takich przypadkach niezbędny jest zastrzyk z epinefryny.

1 Komentarz

Zostaw komentarz