Dojrzewanie i rozstępy

W trakcie okresu dojrzewania wiele chłopców i dziewczyn zaczyna zmagać się z problemem, jakim są rozstępy. To frustrujące, może Ci się nawet wydawać, że jesteś osamotniona z tą przypadłością. To naturalne i przytrafia się dosyć często.

Gdy dojrzewasz, szybko rośniesz i przybierasz na wadze. Jeśli skóra zbyt gwałtownie się rozciąga, może dojść do powstania rozstępów. Jeśli zaczynasz je dostrzegać, nie martw się, nie jesteś jedynym nastolatkiem zmagającym się z tym problemem. Niestety, rozciągniętej skórze nie jest łatwo odbudować swojej pierwotnej struktury.

Rozstępy o wiele częściej przytrafiają się kobietom, ale mężczyzn także dotyka ta dolegliwość. Pojawiają się przeważnie na brzuchu, udach, piersiach, pośladkach, biodrach, a czasami na ramionach. Oczywiście dorastanie nie jest jedyną przyczyną powstawania rozstępów. Często mają je kobiety w ciąży i osoby z nadwagą.

Rozstępy na początku są czerwone i mocno rzucają się w oczy. Nie martw się, nie będą takie zawsze. Z czasem zaczną blaknąć. Jednak w niektórych sytuacjach będziesz się czuła komfortowo, na przykład na plaży czy na basenie. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów na rozstępy.

Zacznij się opalać. Nie mówię o przesiadywaniu na słońcu całymi dniami, bo to niebezpieczne. Godzina dziennie wystarczy. Jeśli nie ma odpowiednich warunków, możesz skorzystać z solarium. Dzięki tym zabiegom rozstępy nie będą się tak bardzo rzucać w oczy.

Najbardziej radykalnym sposobem na pozbycie się rozstępów jest zabieg chirurgiczny. Na rynku dostępnych jest wiele metod wykonywania tej operacji. Jest to najskuteczniejsza, ale też i najdroższa metoda na usunięcie rozstępów. Jako, że jesteś w okresie dojrzewania, proponuję jej nie stosować, szkoda podejmować niepotrzebne ryzyko.

Olejki i kremy na rozstępy są często stosowanym sposobem walki z rozstępami. Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków, polecam korzystanie z tych opartych na naturalnych składnikach. W razie, jakbyś nie potrafiła się zdecydować, skonsultuj się ze specjalistą, on doradzi Ci najoptymanielszy preparat. Używaj też kremów nawilżających, pomogą zachować odpowiednią kondycję skóry.

Możesz wierzyć albo nie, ale odpowiednia dieta i specjalny zestaw ćwiczeń są bardzo pomocne w walce z rozstępami. Ważne jest, aby pić dużo płynów, skóra przyspiesza wtedy regenerację uszkodzonych tkanek. Unikaj kofeiny, hamuje naprawę komórek. Postaraj się, aby Twoje posiłki były bogate w witaminy A i C.

Zostaw komentarz