Czy istnieje skuteczna dieta na leczenie trądziku?

Jeśli spytasz specjalistę o związek pomiędzy dietą a występowaniem trądziku, większość odpowie, że nie ma takiego powiązania. Jest jednak grupa osób, która zaprzecza ich opinii. Jak sprawa wygląda w rzeczywistości? Postaram się wyjaśnić to w tym artykule.

Kilka doświadczeń wykazało, że w wielu przypadków po zmianie diety według wskazówek dermatologów nastąpiła znacząca poprawa w leczeniu trądziku. Dlaczego więc specjaliści tak upierają się przy swoim stanowisku? Niektórzy uważają, że jest to związane z presją wywieraną na lekarzach. Gdyby informacje o zbawiennym wpływie diety zostały podane do szerszego ogółu, zmniejszyłyby się dochody wielu firm utrzymujących się ze sprzedaży środków na trądzik. Brzmi to jak teoria spiskowa, ale być może jest w tych przypuszczeniach ziarnko prawdy.

Odpowiednia dieta może w wielu wypadkach powstrzymać powstawanie trądziku. Oczywiście, nie może to być jedyna stosowana przez nas metoda. Należy ją podeprzeć także konwencjonalnymi sposobami. Ich wadą jest to, że walczą z objawami, a nie likwidują przyczyn występowania wysypki.

W 2002 roku amerykański naukowiec odkrył, że żaden z pierwotnych mieszkańców wysp Kitawan nie cierpi na problem trądziku. Tubylcy nie mają dostępu do żadnych środków na leczeniewysypki. Jedyna różnica pomiędzy nimi, a cywilizowanym światem polega na odmiennej diecie. Niestety, to nie jest wystarczający argument za tezą promowaną przez niektóre środowiska. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być inne czynniki, których nie odkryto.

Jak widać, kwestia wpływu diety na leczenie trądziku budzi ogromne kontrowersje. Wierzyć ogółowi specjalistów, czy garstce buntowników, którzy mają dosyć mocne argumenty? Decyzja należy do Was. Mam nadzieję, że odrobinę rozjaśniłem przyczynę tego konfliktu.

2 komentarze

  • Z tą dietą na trądzik to właściwie różnie bywa. Zawsze jednak można zdrowo się odżywiać, bo to na pewno nie zaszkodzi 🙂 Takie jest przynajmniej moje zdanie, chociaż nie wiem czy zrezygnowałabym z czekolady, bo podobno może mieć wpływ na trądzik. Ale ja go pokonałam w inny sposób. Znalazłam na http://www.leczenietradziku.pl fajny żel punktowy, który doskonale sprawdza się na moje pojedyczne wypryski. Polecam każdemu komu wyskakują niespodzianki 😀

  • Ja uważam, że sama dieta nic nie zdziała. W pewnym aczkolwiek ograniczonym zakresie dieta może trochę wspomagać leczenie ale wyleczyć całkowicie nie da rady. Po prostu w to nie wierzę! Jest wiele metod walki z trądzikiem, od środkow działających miejscowo, przez antybiotyki doustne (np. erytromycyna) a także retinoidy (określane jako najskuteczniejsze np. aknenormin). Każdą kuracje jednak powinno sie stosować pod okiem lekarza.

Zostaw komentarz