Co wywołuje łupież i jak się go pozbyć?

Każdy, kto miał kiedykolwiek łupież rozumie, że to nie tylko kłopotliwy problem, ale również należy on do stałych dolegliwości. Zaprezentuję przyczyny powstawania łupieżu oraz parę  prostych sposobów na pozbycie się go.

Łupież jest najczęstszą dolegliwością skóry głowy. Normalnie, tkanki skóry usuwają 28% swojej struktury dziennie i zastępują je nowymi, zdrowymi komórkami. Jednak czasem proces ten zachodzi szybciej, nie nadążamy wtedy z ich usuwaniem, w ten sposób stare komórki zbijają się w gromady, co jest widoczne pod postacią łupieżu.

Przyczyn powstawania łupieżu jest kilka:

 • tłusta skóra głowy,
 • zbyt duża ilość mikroorganizmów we włosach przyspiesza wymianę tkanek, a tym samym pojawiani się łupieżu,
 • stres stymuluje wzrost populacji mikroorganizmów,
 • zimna pogoda, łupież częściej się pojawia, gdy następuje spadek temperatury oraz powietrze się wysusza,

Możesz powstrzymać tworzenie się nowych komórek skóry głowy. Oto kilka sposobów na łupież:

 • Korzystaj ze szamponu przeciwłupieżowego.  Zawiera wiele aktywnych składników, chociażby smołę węglową, która spowalnia powstawanie nowych komórek skórnych.
 • Używaj odżywek do włosów. Wszelkie żele czy pianki do włosów pozwalają utrzymać ich dobrą kondycję.
 • Skontaktuj się z lekarzem, przepisze Ci specjalne sterydy, które skutecznie zapobiegną powstawaniu łupieżu.

4 komentarze

 • Szampony ekstra i zwykłe, wywary z ziół, płyny, itp. nie pomagały. A łupież miałem jak opad śniegu. Zainspirował mnie artykuł o leczeniu chorób skóry kąpielami w Morzu Martwym. Woda w nim jest mocno nasycona chlorkiem magnezu, który ma m.in. silne działanie dezynfekujące. Kupiłem w sklepie zielarskim i spróbowałem. Włosy po umyciu wieczorem zwykłym mydłem zwilżyłem roztworem 1 część chlorku : 2 wody. Roztwór jest “oleisty”, ale tłuszczem nie jest. Rano włosy spłukałem i umyłem szamponem. Stały się miękkie, ale sprężyste. Łupież, który pojawiał się już po 1-2 godzinach, zniknął bez śladu. Na granicy skóry owłosionej miałem jeszcze zaczerwienienia, które nasilały się po kąpieli. Spróbowałem ponownie, tym razem używając roztworu 1:1. Płyn wcierałem w skórę głowy, szczególnie na granicy owłosienia. I jak poprzednio, rano umyłem włosy, tym razem szamponem dźegciowym. Mija 3 tydzień i ani śladu łupieżu. Zaczerwienie skóry, charakterystyczne dla atopowego zapalnie skóry, całkowicie zniknęło.

 • Ja mam łupież zawsze gdy umyję głowę. Gdy wysusze włosy i pomasuje palsami skórę glowy to leci taki robny pyłek. Niestety nic z nim nie da się zrobić, gdyz stosuje duzo maseczek i odzywek na włosy i własne one są przyczyna łupieżu. Niestety nie chce rezygnować z pielęgnacji włosów i jestem skazana na ciągły łupież. Jest on na szczeście na co dzień niewidoczny .

 • ja miałam az płaty łupiezu
  okazało się ze to od alergii lekarz kazał mi myć przez tydzien codziennie włosy head&shoulders i przeszło mi.
  głowe myje letnią woda teraz moge nie myc głowy nawet tydzien i nie mam łupiezu

Zostaw komentarz