Cała prawda o kawie

kawaKawa jest napojem od którego wielu z nas zaczyna każdy swój dzień. Mało tego, większa część z tych osób pije kilka filiżanek kawy dziennie. Lecz w takim razie jak kawa wpływa na nasze zdrowie? Czy więcej szkodzi, niż czyni dobrego? Czy jest bardziej uzależniająca, niż sądzono? Czy może zupełnie przeciwnie? Całej prawdy o kawie dowiesz się z tego właśnie artykułu.

Artykuł jest podzielony na dwie sekcje: na plusy i minusy picia kawy. Zaczniemy od tych minusów, czyli będziemy mówić co kawa czyni złego w Twoim organizmie. Zagadnienia są podzielone w zależności od części ciała.

ZŁE WIEŚCI

Serce
Naukowcy wierzą, że zbyt duże ilości kofeiny mogą spowodować nieregularne bicie serca, czyli tzw. arytmię. Jednak British Heart Foundation twierdzi, że kawa nie powinna powodować arytmii u osób nie podatnych na nią wcześniej. Niestety nadal nie wiadomo jakie skutki powoduje długotrwałe picie kawy.

Żołądek
Kawa nie powoduje wrzodów żołądka, jednak może podrażniać już istniejące poprzez stymulowanie wydzielania kwasu żołądkowego.

Diabetycy
W tym roku przeprowadzono dwa badania na temat wpływu kawy na poziom cukru we krwi. Jednak wyniki badań były różne. Jedna grupa wykryła, że kawa wpływa na zwiększenie poziomu cukru we krwi. Druga grupa otrzymała wynik przeciwny. Tak więc dalej nie wiadomo jak kawa działa na cukrzyków.

Wydalanie witamin i minerałów
Kawa powoduje zmniejszenie zdolności przyswajania żelaza i innych minerałów przez organizm. Kawa powoduje także wydalanie wapnia razem z moczem.

Ciąża
Badania twierdzą, że kofeina może być niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka. Nie zaleca się picia kawy w trakcie ciąży.

DOBRE WIEŚCI
Antyoksydanty
Kawa jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy. Są to substancje, które przeciwdziałają mutowaniu się komórek, które może prowadzić do raka.

Bóle głowy
Zaskakujące jest to, że kawa na prawdę może uśmierzać ból głowy. Jednak u osób podatnych na migrenowe bóle głowy, picie kawy może je wywołać.

Stymulacja mózgu
Kawa pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Poprawia koncentrację oraz pomaga pozostać w najwyżej formie umysłowej. Należy pamiętać, że nie zastępuje ona jednak zdrowej diety i odpowiedniej ilości snu.

Wątroba
Wielu lekarzy twierdzi, że kawa pozytywnie wpływa na zdrowie wątroby, poprzez przeciwdziałanie chorobom na jakie jest ona narażona.

Kamienie żółciowe
Badania pokazują, że u osób pijących przynajmniej 1 filiżankę kawy dziennie, zmniejsza się konieczność operacji na kamienie żółciowe o 25%.

2 komentarze

Zostaw komentarz