Korzyści płynące z aktywności fizycznej są dużo większe niż tylko perspektywa zmieszczenia się w mniejszy rozmiar. Regularna aktywność fizyczna możesz zmniejszyć Twoją szansę na zachorowanie na pewne choroby. Dokładne poznanie zalet płynących z ćwiczeń pozwoli Ci pozostać zmotywowanym w swoich postanowieniach.
Różne rodzaje aktywności powodują różne rodzaje korzyści dla zdrowia. Im więcej się ruszasz tym bardziej jest pewne, że odczujesz zalety zdrowotne ćwiczeń. Poznaj cztery różne poziomy aktywności fizycznej i to jakie korzyści z nich płyną.
Siedzący tryb życia
Siedzący lub nieaktywny tryb życia to taki w którym ćwiczysz mniej niż trzy razy w tygodniu. Siedzący tryb życia prowadzi prosto do przybierania na wadze oraz w skrajnych przypadkach do otyłości. Zmniejszenie aktywności fizycznej prowadzi do zwiększenia szansy na zachorowanie na pewne choroby, w tym na cukrzycę.
Aktywny tryb życia
Aktywny tryb życia to taki w którym ćwiczenia są codziennym towarzyszem. preparaty odchudzające to pojęcia z reguły obce i niepotrzebne ludziom o aktywnym trybie życia. Takie osoby spalają minimum 150 kalorii dziennie.
Poniżej przedstawiamy przykłady umiarkowanej aktywności fizycznej:
- chodzenie z pracy i do pracy – 15 minut w każdą stronę
- grabienie liści – 3o minut
- granie w koszykówkę – 20 minut
Korzyści zdrowotne płynące z aktywnego trybu życia to: niższy poziom cholesterolu, zmniejszona tkanka tłuszczowa, kontrolowanie ciśnienia krwi, zwiększony metabolizm. Osoby aktywne fizycznie odczuwają poprawę swojego zdrowia oraz samopoczucia oraz sprawiają, że zmniejsza się u nich ryzyko zachorowania na przewlekłe choroby.
Umiarkowany program ćwiczeń
Umiarkowany program aktywności fizycznej zakłada ćwiczenia angażujące układ sercowo-oddechowy na okres 20-60 minut, 3-5 razy w tygodniu. Może także także zawierać ćwiczenia siłowe i rozciągające.
Przykłady ćwiczeń:
- jogging – 30 minut, 3 dni w tygodniu
- energiczne chodzenie – 30 minut, 3-5 dni w tygodniu
- trening siłowy – zestaw ośmiu ćwiczeń, 2 dni w tygodniu
Osoby mające umiarkowany program ćwiczeń odczuwają wszystkie plusy aktywnego trybu życia. Osiągają również wzrost kondycji, zwiększenie wydolności układu sercowo-oddechowego, wzrost siły oraz wytrzymałości.
Energiczny program ćwiczeń
Energiczny program ćwiczeń zakłada aktywność przez 20-60 minut w większość dni tygodnia. Plan może zawierać ćwiczenia aerobowe, trening interwałowy, trening siłowy oraz rozciąganie.
Przykłady ćwiczeń:
- bieganie – 45 minut, trzy razy w tygodniu
- trening interwałowy – dwa dni w tygodniu
- trening siłowy – trzy dni w tygodniu
Osoba z energiczny programem ćwiczeń odczuje wszystkie korzyści płynące z poprzednich poziomów aktywności fizycznej. Zauważy także efekty takie jak: szybkie odchudzanie czy duży wzrost kondycji i wydolności. Energiczna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko zachorowania na pewne choroby. Nalezy jednak pamiętać, że zwiększa także ryzyko przetrenowania lub urazu.
jazda na rowerze to doskonały sposób na utratę kilogramów, dlatego warto z tego korzystać. Dla mnie jeszcze lepsze jest bieganie, ale wymaga od nas więcej wysiłku
Wszyscy wiedzą że aktywność ruchowa pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu jednak coraz mniej czasu tej aktywności poświęcamy.Szybki rozwój techniki spowodował,że godzinami siedzimy przed TV,komputerem zapominając o naszej kondycji fizycznej.A przecież wystarczy już zwykły spacer każdego dnia by poprawić nasze samopoczucie…zacznijmy dbać o nasze ciało i zdrowie…