Seks po porodzie

seks po porodzieWłaśnie urodziłaś dziecko. Czy jest bezpiecznie uprawiać seks po porodzie? Czy to będzie boleć? Co jeśli nie jetem zainteresowana? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te i na wiele innych pytań często zadawanych po porodzie. Seks po porodzie się zdarza. Na prawdę. Na początku ból i wycieńczenie biorą górę ale z czasem będzie lepiej. Obojętnie czy masz ochotę na seks, czy jest to ostatnia rzecz jakby Ci przyszła po porodzie do głowy – tu znajdziesz odpowiedzi na dręczące Cie pytania.

Jak szybko po porodzie możemy zacząć?
Obojętnie czy miałaś poród naturalny czy cięcie cesarskie, Twój organizm potrzebuje odpoczynku. Wiele lekarzy zaleca odczekanie sześciu tygodni. Taki czas gwarantuje zagojenie się wszelkich ran.

Czy to boli?
Twoja pochwa może być sucha, szczególnie jeśli karmisz piersią. Aby uniknąć dyskomfortu róbcie to powoli. Zacznijcie od pieszczot, masażu i pocałunków – stopniowo zwiększając intensywność stymulacji. Jeśli suchość jest problemem, użyjcie lubrykantów. Spróbujcie różnych pozycji i wybierzcie odpowiednią.

Jeśli seks będzie boleć przez cały czas – skonsultuj się z lekarzem. Krem z niską zawartością estrogenu powinien pomóc. Czasami komplikacje sprawiają, że potrzebne są dodatkowe środki.

Czy będę czuć inaczej?
Po kilku naturalnych porodach zmniejsza się ścisk mięśni w pochwie i możesz mieć zmniejszona przyjemność z seksu. Aby to poprawić rób ćwiczenia Kegla. Napnij mięśnie pochwy (tak jakbyś chciała zatrzymać mocz). Spróbuj tak zrobić przez 5 sekund, 4-5 razy z rzędu. Dla dobrego efektu należy tak ćwiczyć 3 razy dziennie.

Co z antykoncepcją?
Szczególnie jeśli karmisz piersią, seks po porodzie wymaga dostosowanych do tego metod antykoncepcji. Metody barierowe takie jak prezerwatywy mogą być przydatne. Jeśli chcesz tabletki hormonalne – skonsultuj się z lekarzem, aby polecił tabletki nie zmniejszające produkcji mleka.

Co jeśli jestem zbyt zmęczona na seks?
Poród jest bardzo wyczerpujący. Jeśli jesteś zbyt zmęczona na seks – powiedz o tym. To wcale nie znaczy, że to koniec waszego życia seksualnego. Musisz po prostu odpocząć i poczekać aż organizm się zregeneruje.

Co mogę zrobić, aby zwiększyć swój apetyt na seks?
Lepszy seks może być osiągnięty poprzez zdrowe jedzenie oraz duże ilości owoców. Dodanie ćwiczeń fizycznych do planu dnia również będzie pomocne. Odpoczywaj tyle ile potrzebujesz, a na pewno wszystko będzie dobrze.

2 komentarze

Zostaw komentarz