Palenie bierne zwiększa ryzyko demencji

palenieNajnowsze badania dowodzą, że bierne palenie zwiększa o 44% szansę na zachorowanie na demencję. Poprzednie badania mówiły o związku palenia tytoni z chorobami takimi jak demencja czy Alzheimer. Te badania dają większe spojrzenie również na problem biernego palenia i jego powiązań z demencją.

“Istnieje powiązanie między funkcjami poznawczymi, które są częstym lecz nie niezbędnym czynnikiem powodującym demencję, a biernym paleniem tytoniu” – mówi Iain Lang, badacz należący do the Public Health and Epidemiology Group at Peninsula Medical School w Exeter w Angli. Co więcej, Lang twierdzi, że im większa ekspozycja na bierne palenie tym zwiększa się ryzyko powstania demencji.

Do badań Lang zebrał grupę ponad 4800 ludzi w wieku powyżej 50 lat. Badacze pobrali próbki śliny od tych ludzi, aby zbadać poziom kotyniny – metabolitora nikotyny, który może być znaleziony w ślinie po 25 godzinach ekspozycji na palenie.

Osoby biorące udział w badaniach miały zrobione testy neuropsychologiczne, badające funkcje mózgu oraz osłabienie funkcji poznawczych. Testy polegały na zadaniach dotyczących obliczeń, pamięci oraz umiejętności werbalnych. Osoby mające wynik mniejszy niż 10% zostały sklasyfikowane jako mające problemy z funkcjami poznawczymi.

Badania potwierdziły również, że palenie bierne jest niemal tak samo szkodliwe jak normalne. W podobnym stopniu wpływa na ryzyko zachorowania na Alzheimera oraz demencję.

Zostaw komentarz