Co wywołuje trądzik?

tradzikTrądzik dotyka prawie wszystkich. Statystyki mówią, że miało go blisko 90% młodzieży, prawie 50% dorosłych kobiet i 25% wszystkich dorosłych. Sprawia to, że trądzik jest najbardziej rozprzestrzenioną dolegliwością skórną na świecie. Niestety nadal nie ma skutecznego środka, który go wyleczy na stałe.

Jednak jest nadzieja. Trądziku nie da się wyleczyć, ale można poddać go terapii i skutecznie zmniejszyć. Wiemy teraz więcej o kontroli tej dolegliwości niż kiedykolwiek przedtem. Sekretem terapii trądziku jest zapobieganie i zatrzymanie trądziku zanim jeszcze będzie widoczny.

Ważne jest to, żebyś trzymał się środka który pomaga Ci na trądzik. Stosuj go nawet kiedy nie masz widocznego trądziku, a zapobiegniesz jego nawrotom. Bardzo istotne jest, aby zacząć leczenie trądziku zanim jeszcze pojawią się jego widoczne oznaki.

Co wywołuje trądzik?
Najważniejsze czego musisz się nauczyć o trądziku: to nie jest Twoja wina. Trądzik nie jest wywoływany przez jakąkolwiek akcję, którą podejmujesz. Nie ma znaczenia co jesz, ile razy na dzień myjesz twarz, czy ćwiczysz na siłowni itd. Trądzik jest wywoływany przez czynniki które są pod Twoją skórą, daleko od Twojego zasięgu.

Jak przebiega rozwój trądziku?

Wyprysk zaczyna się robić 2-3 tygodnie przez pojawieniem się na powierzchni skóry. Powstaje on w Twoich gruczołach łojowych w skórze.

Gruczoły te produkują sebum, aby Twoja skóra była nawilżona. Zwykle  gruczoły łojowe mają swobodną drogę na powierzchnie skóry i wyrzucają z siebie sebum bez przeszkód. Jednak czasami zdarza się, że gruczoł się zatyka poprzez martwy naskórek, który nie został usunięty ze skóry. Działa to jak korek w wzburzonej butelce szampana, z tym, że tutaj nie może on wystrzelić.

Uwięzione bakterie i sebum kumulują się przez 2-3 tygodnie, aby w końcu przerodzić się w wyprysk. W tym czasie powstaje zapalenie i stąd ten nieprzyjemny wygląd każdego wyprysku.

Przyczyny
Trądzik może powstawać w rożnych przyczyn, m.in. powodują go:

  • hormony
  • bakterie
  • zwiększona produkcja sebum
  • zapalenie
  • zatkanie gruczołów łojowych

Nie ma sposobu, który wyleczy trądzik ale kosmetyki dostępne na rynku mogą go skutecznie zmniejeszyć i zapobiegać jego powstawaniu. Stosowane regularnie dają bardzo dobre efekty.

1 Komentarz

  • Jak to nie ma leku? Niedobór cynku jest odpowiedzialny za powstawanie wyprysków na twarzy.Biologia sie przydaje,np. 13-15 mg cynku to dzienna dawka dla mężczyzny, jak mamy niedobór to mamy trądzik.

Zostaw komentarz