Sposoby na cellulitis

Jak leczyć  Cellulitis?

Czym jest cellulitis?

Z przyczyn hormonalnych oraz ze względu na specyficzną strukturę tkanki łącznej cellulitis jest głównie schorzeniem kobiecym. Budowa tkanki łącznej, której włókna przebiegają równolegle i skupiają się dookoła  większych komórek tłuszczowych, pozwala na znaczne rozciąganie się tej tkanki oraz sprzyja gromadzeniu się wody i tłuszczu. Na dodatkowe zatrzymywanie się wody maja wpływ hormony płciowe żeńskie. Dlatego przy nieodpowiedniej diecie i braku ruchu komórki tłuszczowe znajdujące się w tkance podskórnej stają się obrzęknięte i twardnieją uciskając przez to na położone wyżej warstwy skóry.

Cellulitis pojawia się  najczęściej w okolicy ud, pośladków, bioder i ramion. Objawy stają  się szczególnie widoczne, gdy ściśnie się fałd skóry między palcami. Pojawiają się wówczas liczne zmarszczki mające charakterystyczny wygląd przypominający skórkę pomarańczy.

Cellulitis może również  przybierać inną postać. Jest to zapalenie tkanki podskórnej w pewnych rejonach ciała (brzuch, biodra, przedramiona, pośladki, uda, talia). Ten powstaje w wyniku nagromadzenia się płynów, białek i toksyn.

Istnieje również inna odmiana tej dolegliwości. Nazwę cellulitis nosi również  choroba tkanki leżącej pod skórą właściwą, spowodowana infekcją bakteryjną (szczepem bakterii: Streptococcus pyogenes i Staphylococcus aureus). Najczęściej występuje po wcześniejszym poparzeniu, zranieniu bądź ukąszeniu (na odsłoniętych partiach ciała). Głównym objawem jest silne zaczerwienie skóry, przybierające odcień purpurowy oraz ból i pieczenie. Oprócz tego początkowo mogą wystąpić: ból głowy, nudności i gorączka. Zapalenie oprócz tkanki łącznej może sięgać głębiej (np. do węzłów limfatycznych). Chorym podaje się antybiotyki (doustnie i wewnętrznie). Ponadto można zmieniać pozycję chorej kończyny, poprzez uniesienie jej w górę.

Przyczyny cellulitisu

Dolegliwość ta występuje najczęściej u osób z nadmierną ilością podskórnej tkanki tłuszczowej, choć na cellulitis mogą również cierpieć  osoby szczupłe. Przyczyny jego powstawania nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Na pewno znaczną rolę odgrywają żeńskie hormony płciowe. Cellulitis nie rozwija się u kobiet przed pokwitaniem i po menopauzie. Nieliczne przypadki cellulitis wywołane są przez zakażenia lub stany zapalne o charakterze reumatycznym.

Jak leczyć??

Kobiety dostrzegające u siebie początki cellulitis, nie powinny polegać jedyne na reklamowanych preparatach. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza, który ustali indywidualny program leczenia. Daje to znacznie większe szanse na wyleczenie. Leczeniem zajmują się lekarze ogólni, dermatolodzy i ginekolodzy. Skuteczne leczenie wiąże się zazwyczaj ze znacznie większymi wymaganiami niż tylko redukcja nadmiernej tkanki tłuszczowej za pomocą diety. Zawsze jednak warto pozbyć się nadmiernych kilogramów.

Duże zalety przypisuje się  zabiegom fizykoterapeutycznym, których większość można wykonywać  w domu:

* dużo ruchu,
* odpowiednio dobrane ćwiczenia gimnastyczne,
* szczotkowanie skóry na sucho,
* naprzemienny ciepły i zimny prysznic.

Dobre wyniki daje także akupresura, masaż klasyczny i masaż wodny.

Dużo ruchu i zdrowe odżywianie zapobiegają rozwojowi cellulitis. Sport to naturalny wróg owej dolegliwości. Kiedy cellulitis już się pojawi, można go zwalczać konsekwentnie stosując zabiegi fizykoterapeutyczne.

Herbatka na cellulitis

Leczenie dolegliwości można wspomagać pijąc 3 razy dziennie filiżanki herbatki przyżądzonej według następującego przepisu:

* 30g liści jesionu,
* 20g kory kruszyny
* 10g liści chmielu
* 30g korzenia szczawiu
* 30g korzenia szparagu (apteczny)

Wyżej wymienione składniki, zgodnie z proporcjami należy wymieszać  . Następnie łyżkę stołową  mieszanki zalać ¼ litra wrzątku i gotować  na małym ogniu przez 10 minut. Wywar odcedzić.

Kiedy należy zgłosić  się do specjalisty?

Kobiety powinny sprawdzać regularnie stan swojej skóry bioder, ud a nawet twarzy. Fałd skórny należy ująć palcami i lekko ścisnąć, jeżeli pojawią się grudki i widoczne zmarszczenie skóry należy zgłosić się do lekarza. Specjalista zbada skórę dotykiem, zaleci badania krwi oraz przeprowadzi wywiad. Otrzymane wyniki pozwolą stwierdzić jakie podłoże ma pojawiająca się dolegliwość, czy np. nie jest spowodowany procesami zakaźnymi bądź reumatycznymi. W razie potrzeby lekarz może zalecić przyjmowanie leków przeciwzapalnych bądź antybiotyków.

Jeżeli nie zastosuje się  żadnego rodzaju leczenia, z czasem łagodne zmiany przekształcają  się w skórę pełną guzków i fałd widocznych gołym okiem. W bardziej zaawansowanym stadium cellulitis skóra staje się  zupełnie wiotka i wyraźnie pomarszczona. Wciąż jednak możliwe jest skuteczne leczenie.

Najczęstsza postać cellulitis, wywołana otyłością jest nieprzyjemna i nieestetyczna jednak nie jest groźna. Jeżeli jednak przyczyną jej powstania są  procesy zapalne lub zakażenia mogą się one rozprzestrzenić na większe obszary skóry lub inne narządy.

Zostaw komentarz