Reklamy papierosów przyciągają nastolatków

Reklamy koncernów przemysłowych przyciągają młodych ludzi!- alarmują organizacje zdrowotne. Okazuje się, że najbardziej podatni na reklamy wyrobów tytoniowych są nastolatkowie w wieku 13-18 lat. Mimo ostrzeżeń znajdujących się na paczkach papierosów coraz częściej po nie sięgają.

Według prawa nie można sprzedawać wyrobów tytoniowych osobom niepełnoletnim. Niestety, zakaz ten jest często ignorowany przez sprzedawców chcących zwiększenia zysków.

Zauważono, że coraz częściej po papierosa sięgają młode dziewczyny. Według statystyk 60% młodocianych palaczy to właśnie nastolatki. Ministerstwo Zdrowia ma w planach zorganizowanie kampanii społecznej mającej pomóc w zapobiegnięciu palenia przez młodzież. Dla tych, którzy już wpadli w nałóg, mają zostać zorganizowane specjalne programy pomagające rzucić palenie.

Największe zagrożenie stanowią tzw.  “linki”. Krąży mit o mniejszej szkodliwości cienkich papierosów, jednak według badań mogą one być nawet szkodliwsze ze względu na swoją długość.

Zamiast zabraniać młodzieży palenia, lepiej poinformować ich o szkodach wyrządzanych przez tytoń. Ze statystyk wynika, że jeśli w otoczeniu nastolatka żyje palacz mający chore płuca, ryzyko sięgnięcia po papierosa zmniejsza się dwukrotnie. Świadomość konsekwencji jest kluczem do sukcesu w zapobieganiu palenia przez młodzież.

Zostaw komentarz