Operacja tarczycy

Operacja tarczycy stosowana jest do leczenia guzów, raka i nadczynności tarczycy. W trakcie jej trwania usuwany jest częściowo lub w całości gruczoł tarczycy– podobna do motyla część w szyjce tarczycy.

Operacja tarczycy nie jest skomplikowana. Większość pacjentów opuszcza szpital parę dni po zabiegu. Zależy to od Twojego ogólnego stanu zdrowia i wielkości części usuniętej.

Zabieg chirurgiczny stosowany jest, gdy:

  • wykryto raka,
  • powiększona tarczyca powoduje problemy z połykaniem i oddychaniem,
  • nadczynność tarczycy nie może być wyleczona zwykłymi lekami,

Operacja tarczycy generalnie jest bezpiecznym zabiegiem. Istnieje jednak ryzyko komplikacji. Możesz mieć chrypkę lub przejść zmianę tonu głosu w wyniku nadszarpnięcia strun głosowych w trakcie zabiegu. Czasami dochodzi do niedoczynności przytarczyc spowodowanej ich uszkodzeniem lub omyłkowym usunięciem. Rzadziej się to zdarza, jeśli przechodzisz lobotomię.

Jeśli wycięto większą część tarczycy, będziesz musiał przyjmować syntetyczne hormony do końca życia. W wypadku raka przejdziesz męczącą radioterapię, aby mieć pewność, że wszysykie komórki rakowe wyginęły. Niektórzy ludzie po operacji tarczycy mają niedobór wapnia i muszą go przyjmować w suplementach diety.

1 Komentarz

  • po operacji hoscimoto ok.8 lat mam niedoczynność tarczycy . Biorę letroks 150. oczywiscie do lekarza nie ma dostepu, chyba że prywatnie. co robić? zmniejszyc o 0,25 , chyba tak zrobię

Zostaw komentarz