Zobacz jak Thyromine może pomóc Ci utrzymać zdrowie tarczycy w normie!
Niedoczynność tarczycy to stan chorobowy, którego źródłem jest niedobór hormonu tarczycy. Zazwyczaj rozwija się powoli, przez długi czas nie dając żadnych objawów. Najczęściej dysfunkcję tę obserwuje się u kobiet między 40 a 60 rokiem życia. Wyróżnia się dwie podstawowe odmiany chorobowe:
- niedoczynność pierwotną – spowodowaną nieprawidłową budową lub dysfunkcją samego gruczołu (źródłem nieprawidłowości może być zwłóknienie gruczołu na skutek zapalenia albo uszkodzenia)
- niedoczynność wtórną – spowodowaną nieprawidłowym funkcjonowaniem innych gruczołów, mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie tarczycy – podwzgórza lub przysadki (powodem może być uszkodzenie przysadki mózgowej lub podwzgórza).
Na niedoczynność tarczycy uskarżają się ponadto osoby, którym z powodu wola operacyjnie usunięto tarczycę. Problem z dysfunkcją tego narządu ma również około 20% osób leczonych z powodu nadczynności tarczycy. Typowym źródłem problemu jest ponadto mało zróżnicowana dieta, ze znacznym niedoborem jodu.
Objawy niedoczynności tarczycy:
- senność,
- osłabienie,
- apatia,
- niekiedy stany depresyjne,
- wolniejsze ruchy,
- wyraźniejsze rysy twarzy,
- obrzmienie twarzy, zwłaszcza powiek (spowodowane gromadzeniem się tkanek o konsystencji śluzu),
- uczucie zimna (nawet gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura),
- zwolnienie akcji serca,
- płytszy oddech, mniejsza częstotliwość oddechu,
- objawy choroby wieńcowej,
- zaparcia,
- bardziej „szorstki” głos,
- sucha, łuszcząca się skóra,
- matowe, suche i łamliwe włosy,
- sztywność mięśni i stawów,
- mniejszy apetyt,
- przeważnie obserwuje się tycie,
- trudności w koncentracji i w zapamiętywaniu,
- nieregularne cykle u kobiet,
- dłuższe krwawienie miesięczne,
- niepłodność,
- trudność w utrzymaniu ciąży,
- spadek libido,
- problemy ze stanem gotowości u mężczyzn (w konsekwencji impotencja).
Witam. Jestem Jakub mam 17 lat i 182 wzrostu. Mam podejrzenie o ta wlasnie chorobe. mialem ok 6,6 tego stezenia a granica byla 4,20. Ale to chyba jeszcze nie wiadomo. Juz wkrotce pojde do poradni specjalistycznej i sie zobaczy. Obym tego nie mial bo to bardzo dziala na niekorzysc zwlaszcza jak uczszczam do liceum. Ogolnie zobacze co to bedzie. Co o tym sadzicie?
Witam, ja tez schudłam 10 kg w ciągu roku, przez moje ogólne złe samopoczucie a najbardziej wypadanie włosów, nerwowość, senność postanowiłam pójsc do lekarza. Z poczatku myślałam ze to anemia, zwłaszcza ze tyle schudłam i jestem bardzo blada, jednak badania nic nie wykazały, po pół roku zdecydowałam sie zrobic badanie na tarczyce, no i ku zdziwieniu lekarza okazało się ze mam niedoczynność. Szkoda tylko ze tak długo zajeło mi dojście do tego co mi na prawde dolega, bo niestety polscy lekarze sa na tyle ambitni i pomocni ze mieli to w dupie kiedy mówiłam ze cos mi jest i sama musiałam prosic o skierowanie na badania bo nie chcieli mi dać :/
moim zdaniem to możliwe powinnas jak najszybciej skontaktowć się z lekarzem lub jeszcze lepiej iść bezposrednio do laboratorium i wykonac badanie TSH!!!szkoda czasu,to podła choroba!
Witam!Jako mala dziewczynka bylam leczona na niedoczynność tarczycy przez dwa lata.Przyjmowałam hormon Eferax i Jodid.Po tym okresie pani doktor endokrynolog stwierdzila,ze jest juz w porzadku i dalsze leczenie nie ma sensu.Minęło już kilkanaście lat od tamtego okresu,a mi pojawiły sie dziwne objawy.Ciagle mi zimno,jestem caly czas spiaca,okropnie wszystko mnie denerwuje,a co najgorsze mimo ze malo jem to ciagle tyje!!!Czy to mozliwe zeby niedoczynność tarczycy spowrotem mnie dotknela skoro lekarz zakonczyl leczenie,bo stwierdzil ze jest juz dobrze?Prosze odpiszcie.
nareszcie jest ktoś kto chudnie przy niedoczynności tarczycy!!1ja też tak reaguję na niedoczynność i nikt mi nie wierzy!!mój organizm tak reaguje,jest mi tak żle ze chudnę,lekarz mówi ze to niemożliwe i ze pewnie wystapiła nadczynność ale jak robię badania to okazuje się ze mam niedoczynność,leczę się od 9 lat.