Dbaj o zdrowie jamy ustnej

dentystaChoroby dziąseł mogą spowodować, że bakterie przenikną przez nie do krwi i będą siać spustoszenie w innym miejscu w organizmie. Zły stan jamy ustnej może również świadczyć o innej chorobie na jaką cierpisz. Czasami pierwsze objawy różnych chorób są widoczne właśnie w ustach.

Tak samo jak mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy to usta są zwierciadłem ciała. Dzięki stanowi jamy ustnej możesz dowiedziec się na jaką chorobe cierpisz. Możesz w niej znaleść także wiele wskazówek dotyczących ogólnego stanu Twojego zdrowia.

Związek między stanem jamy ustnej, a zdrowiem całego ciała

Normalne jest, że usta są pełne bakterii. Jednak dzięki codziennej pielęgnacji mamy je pod kontrolą. Dobrym sposobem na zachowanie zdrowia jamy ustnej jest szałwia. Ma ona właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze. Czasami jednak bakterie mogą wyrwać się spod kontroli i doprowadzić do zachorowania na paradontozę, poważne schorzenie dziąseł.

Jest mała szansa, że bakterie dostaną się do krwiobiegu poprzez zdrowe dziąsła. Szansę na takie zdarzenie mogą zwiększać choroby dziąseł, niektóre leki oraz zabiegi.

Zdrowie jamy ustnej, a inne dolegliwości
Kilka akapitów wyżej mówiliśmy o tym jakoby stan jamy ustnej miałby być wyznacznikiem obecności innych chorób. Poniżej znajdziesz wskazówki jak szukać oznak choroby.

Choroby serca
Niektórzy naukowcy twierdzą, że choroby przyzębia są ściśle powiązane z chorobami serca. Nie jest to jednak do końca potwierdzone naukowo.

Ciąża i narodziny
Zły stan jamy ustnej może być powodem przedwczesnych narodzin. Zanim zajdziesz w ciąże upewnij się, że masz zdrowe zęby i dziąsła.

Cukrzyca
Cukrzyca zwiększa możliwość występowania chorób dziąseł i zębów (może nawet powodować ich wypadanie).

HIV/AIDS
Choroby jamy ustnej są bardzo częste, jeśli jesteś zarażony wirusem HIV. Choroby dziąseł są powodowane przez bakterie oraz wirusy. Taka infekcja w niektórych przypadkach może być pierwszym objawem AIDS.

Osteoporoza
Osteoporoza oddziałuje na zdrowie zębów. Sprawia, że są one słabsze i podatniejsze na uszkodzenia. Można sprawdzić ich kondycję poprzez prześwietlenie ich promieniami rentgena w gabinecie dentystycznym.

Zostaw komentarz