Trądzik różowaty

Trądzik różowatyCo to jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty to nieuleczalna choroba skóry. Przebiega różnie, najczęściej okresowo się nasila bądź osłabia. Jest to pospolita choroba i badania na rok 2008 wskazały, że około 14 milionów osób w Stanach Zjednoczonych ma trądzik różowaty. Trądzik różowaty objawia się poprzez zaczerwienienie skóry oraz czerwone i różowe krostki. Może występować również zaczerwienienie oczu. Nasilenie choroby zależy od konkretnego pacjenta. W przeciwieństwie do zwykłego trądziku pacjenci nie “wyrastają” z tej dolegliwości. Narażeni są na niego głównie ludzie o jasnej karnacji skóry z tendencją do rumienienia się.

Co powoduje trądzik różowaty?
Dokładna przyczyna występowania trądziku różowatego pozostaje tajemnicą. Wydaje się, że występowanie jest związane z małymi naczynkami krwionośnymi na twarzy. Dodatkowo w jego powstawaniu bierze udział bakteria Helicobacter pylori, choroby układu pokarmowego, słońce oraz leki poszerzające naczynia krwionośne.

Osoby z tendencją to rumienienia się wydają się być bardziej narażone na trądzik różowaty. Nasilenie choroby może się zwiększyć pod wpływem alkoholu oraz innych symulantów, ćwiczeń, słońca, spożywania pikantnych potraw czy też stresu i niepokoju.

Jakie są objawy trądziku różowatego?
Objawy obejmują zaczerwienienie twarzy, pieczenie, czerwone i różowe krostki oraz torbiele. Objawy zwykle przychodzą i odchodzą. Skóra może być czysta miesiącami lub nawet latami i nadal istnieje zagrożenie, że choroba może powrócić. Choroba może ewoluować obejmując inne części twarzy bądź przybierać różne nasilenie. Trądzik różowaty bardzo rzadko sam ustępuje. Nieleczony trądzik ma tendencje do nasilania swoich objawów. Bez prawidłowego leczenia objawów skóra może już nie wrócić do swojego normalnego stanu i koloru.

2 komentarze

Zostaw komentarz