Jak zerwać z nałogiem?

Jak zerwać z nałogiemObojętnie z jakim zmagasz się nałogiem – hazardem, paleniem, alkoholem, zakupami czy narkotykami – możesz znaleźć rozwiązanie w nowej publikacji Uniwersytetu Harvard. Będzie to dla Ciebie nieocenioną pomocą jeśli chcesz zerwać z nałogiem w rozpoczynającym się roku.

Wszystkie nałogi mają jedną wspólną cechę. Wspólne jest to jak mózg reaguje na przyjemne doznania – twierdzą eksperci z Harvardu.

Aby, przełamać schemat zaleca się stosowanie do poniższych wskazówek. Pomogą Ci one przezwyciężyć Twój nałóg i bardziej efektywnie z nim walczyć.

  • Poszukaj pomocy i stwórz grupę, która będzie Cię wspierała. Nie tylko profesjonalni lekarze mogą Ci pomóc. Zapytaj rodzinę, współpracowników, przyjaciół czy będą Cię wspierać w trakcie rzucania nałogu. Nie bój się prosić o pomoc.
  • Ustal datę odejścia od nałogu. Wielu ludzi łatwiej radzi sobie z uzależnieniem jeśli określą sobie jasno datę odejścia od nałogu. Może to być np. Nowy Rok, urodziny, pierwszy dzień miesiąca.
  • Zmień swoje środowisko. Na pewno masz przedmioty albo miejsca, które przypominają Ci o nałogu. Może być to za duża pokusa dla Ciebie i sugerujemy, żebyś usunął je na czas odchodzenia od nałogu. Jeśli istnieje taka potrzeba, zerwij relacje z ludźmi, którzy mogą działać na Twoją niekorzyść.
  • Naucz się nowych rzeczy i spróbuj nowych wrażeń. Dobrze jest się zająć czymś w trakcie odchodzenia od uzależnienia. To doskonała okazja do tego abyś nauczył się nowych rzeczy i zakosztował zupełnie nowych wrażeń. Nie bój się zrobić czegoś szalonego. Wszystko jest dobre, jeśli odwraca Twoją uwagę od nałogu.
  • Zrecenzuj swoje poprzednie próby odchodzenia od nałogu. W ten sposób unikniesz popełniania tych samych błędów. Zmień w sobie to co przeszkodziło Ci poprzednim razem zerwać z nałogiem.

5 komentarzy

  • Pale nałogowo od ponad 10 lat…i zaczynam myśleć że jestem w mega psychicznej dupie…a chyba strach przed tym że jeśli przestanę palić to moje małżeństwo się rozpadnie bo chyba nie dam rady z nim na ” trzeźwo ” :/ …moje życie to mega mess

  • Mi tez się udało, łatwo nie było przyznaje. Faktycznie największym problemem byli znajomi którzy bynajmniej nie wspierali mnie prześcigając się w zakładach, że nie wytrzymam. Podjąłem decyzje i się jej trzymałem. Zmieniłem środowisko, poznałem życzliwych ludzi, którzy pomogli mi zmienić się. Dziękuję im z całego serca za wsparcie

  • Moja historia z papierosem zaczęła się w liceum tzw. “okres szpanu i głupoty”. Chyba właśnie dlatego sięgałam po papierosy. Nigdy mi nie smakowały do tego stopnia, że nie potrafiłabym bez nich żyć. Po zakończeniu liceum poznałam mojego narzeczonego, strasznego palacza :D. Kiedyś, możliwe zęby mi zaimponować powiedział że rzuca palenie ale pod warunkiem, że ja z nim. Zgodziłam się. Zostało mu 5 papierosów w pudełku, wypaliliśmy jeszcze po jednym a pozostałe trzy zniszczyliśmy :). I tak jest do dziś 🙂

  • ja jestem uzalezniona od internetu nie mogę przestać nic sie nie liczy w ciągu wolnego czasu mam męza i dziecko nie chce ich stracić

  • Palenie to cholerstwo, a najgorsze jest to, że bardzo ciężko się to rzuca. Jak ktoś może podzielić się historią na temat tego jak rzucił palenie, to będę wdzięczny

Zostaw komentarz