Opryszczka narządów płciowych

Czym jest opryszczka narządów płciowych?
Opryszczka narządów płciowych jest chorobą przenoszoną poprzez kontakt seksualny. Wirusami chorobotwórczymi są wirusy HSV-1 oraz HSV-2. W większości przypadków nie ma widocznych objawów lub są one minimalne. Na początku zarażenia mogą pojawić się pęcherzyki, które stopniowo pękają i przekształcają się we właściwą opryszczkę.

Jak częste są zachorowania?
Szacuje się, że na całym świecie 45 milionów osób chorowało przez wirusa HSV. Wirus HSV-2 jest częstszy u kobiet niż u mężczyzn.

Jak można się zarazić?
Opryszczka narządów płciowych przenosi się poprzez kontakty seksualne. Można zarazić się nią zarówno poprzez stosunek jak i dotknięcie się bezpośrednio genitaliami lub przeniesienie wirusa poprzez inną część ciała na genitalia.

Jakie są objawy zarażenia?
Większość ludzi zainfekowanych wirusem HSV-2 nie jest tego świadomych. Symptomy są podobne jak w przypadku przeziębienia lub grypy. Są nimi gorączka, bóle głowy itd. Mogą także pojawić się pęcherzyki, które stopniowo pękają jednak większość osób może tego nie doświadczyć.

Jakie mogą być komplikacje?
Opryszczka narządów płciowych może być bolesna w wielu przypadkach. Częste są też jej nawroty. W większości przypadków powoduje też psychiczny dyskomfort u osób, które wiedzą o tym, że są zarażone.

Opryszczka może być fatalna w skutkach dla dzieci. Kobiety w ciąży powinny ściśle unikać kontaktu z wirusem.

Jak diagnozuje się opryszczkę narządów płciowych?
Jako, że trudno jest postawić diagnozę na podstawie jedynie symptomów zarażenia, zaleca się wykonać test na obecność wirusa w organizmie. Jeśli podejrzewasz zarażenie, skontaktuj się z lekarzem.

Jak się leczy opryszczkę?
Nie ma skutecznego leku, który by leczył opryszczkę. Są jednak preparaty, które przyśpieszają przebieg choroby i pomagają radzić sobie z jej objawami.

Jak uniknąć zarażenia?
Zaleca się pozostawanie w długotrwałych związkach ze stałymi partnerami seksualnymi, co do których ma się pewność, że są zdrowi. Opryszczka przenosi się pomimo używania prezerwatyw.

—-

Herpeset skutecznie redukuje objawy opryszczki. Przekonaj się na własną rękę!

3 komentarze

  • Witam .Czy jesli sie mialo pierwsze objawy na narzadach plciowych a ktore pptem zanikly czy tzn ze moge mimo to zarazic inna osobe jesli minelo od tego czasu 7 miesiecy ?

    • Marku, opryszczką narządów płciowych można się zarazić również wtedy, kiedy nie ma widocznych zmian na skórze (poprzez niewidoczne dla oka złuszczanie się wirusa ze skóry). Dlatego często zarażają osoby, które nie wiedzą, że są nosicielami wirusa.

  • Jakies 4 lata teu zarazilam sie opryszczka na narzadach plciowych, objawy mialam tekie jaki jest opis na wszystkich dostepnych stronach na ten temat, ale jest jedno “ale” nie mialam nawrotu choroby zadnych bolesci, goraczki, pecherzykow, swedzenia itp. Oczywiscie w psychice zostaje ze jesli wyskoczy ci cos na narzadach myslisz o najgorszym i ja tak wlasnie mam , ale to najczesciej potowka lub krostka spowodowana goleniem-czy moze sie mylic???? 4 lata temu bralam wiele lekarstw, masci, oraz plukanek. czy moge nie miec nawrotow??? czy moze to nie byla opryszczka ???

Zostaw komentarz