Gdy seks sprawia ból…

Chwilom bliskości z Twoim partnerem towarzyszy ostry, kłujący, przeszywający ciało ból? Unikasz zbliżeń, bo dyskomfort wraca 24 – 48 godziny po stosunku? Coraz częściej się sprzeczacie? On chodzi jak struty, a Ty masz wrażenie, że to z Tobą jest coś nie tak…? Obwiniasz się, ale nie umiesz się przełamać i zmuszać do czegoś, co łączy się z tak dużym dla Ciebie dyskomfortem…? Przeczytaj, dlaczego zbliżenia mogą boleć i jak sobie radzić z tym problemem.

Dyspareunia – nietypowy ból

W prasie i w internecie możesz znaleźć masę wskazówek i informacji, jak go rozpalić, jak uatrakcyjnić łóżkowe chwile, jak go zaskoczyć, czy w jaki sposób osiągnąć kilkukrotny orgazm w trakcie jednej nocy. Rady te może i są cenne, ale całkiem bezużyteczne, gdy współżycie zaczyna sprawiać ból.   Gdy zamiast czerpać przyjemność z sam na sam z drugą osobą, myślisz, kiedy to się wreszcie skończy, namierz przyczynę Twoich problemów i zacznij działać, by seks znowu miał szansę stać się przyjemnością.

Endometrioza rozpoznanie

Ból podczas seksu może mieć różną przyczynę. Jedną z najczęstszych jest endometrioza (gruczolistość).  Cierpi na nią około 200 milionów kobiet na całym świecie, prognozuje się, że z endometriozą ma problem co dziesiąta kobieta (często w ogóle nie zdając sobie z tego sprawy). Endometriozie towarzyszy dyskomfort albo w trakcie zbliżenia albo dobę –  dwie po seksie. Ból to w tym przypadku mocne kłucie, które przeszywa całe ciało. Niektóre kobiety odczuwają je jedynie w trakcie głębokiej penetracji, inne niezależnie od pozycji.

Ból może pojawiać się przez cały cykl, za każdym razem gdy dojdzie do zbliżenia lub tylko w okolicy miesiączki (najczęściej tuż przed nią). Często dyskomfort odczuwa się również podczas oddawania moczu. Zdarza się, że kobiety z endometriozą skarżą się na wzdęcia, biegunki lub zatwardzenia w okresie menstruacji. Typowym objawem jest również ciągłe zmęczenie oraz wewnętrzne rozbicie.
Jak dochodzi do endometriozy? Choroba ta rozwija się, gdy błona śluzowa macicy rozrasta się i znajduje się w miejscach, w których nie powinno jej być. Błona wyścielająca macicę wydostaje się poza jej obszar. Pojawia się w jamie otrzewnej, w okolicach jajowodów, jajników, więzadeł, w okolicy odbytnicy, jelit, pęcherza moczowego oraz pochwy.

Uwaga: nawet zaawansowana endometrioza może przebiegać bezobjawowo!
Do rozpoznania endometriozy niezbędna jest wizyta u lekarza ginekologa i badanie USG.

Czynniki ryzyka

  • skłonności genetyczne,
  • cykl miesiączkowy krótszy niż 27 dni
  • długie miesiączki (trwające tydzień i dłużej)

iStock 000008842770XSmall 210x300 Gdy seks sprawia ból...Endometrioza leczenie

Endometrioza to choroba przewlekła, która nie tylko wiąże się z bólem podczas zbliżeń, utrudniającym przeżycie orgazmu, ale również z problemami z zajściem w ciążę (co druga kobieta ze stwierdzoną endometriozą cierpi na bezpłodność). Często choroba ta ma również negatywny wpływ na związek, osłabiając relację z partnerem. Zwłaszcza wtedy, kiedy między dwojgiem osób brakuje szczerej rozmowy.

Leczenie endometriozy jest trudne. Głównie dlatego, że ciągle nie znamy etiologii tej nieprawidłowości. Stosowane metody nie tylko, że nie dają 100% skuteczności, to często muszą być powtarzane i stosowane przez wiele lat. Lekarze często skupiają się na zmniejszaniu dyskomfortu pacjentki, a nie na samym leczeniu. Specyfika tej choroby leży również w innym jej aspekcie: każdy przypadek jest dość indywidualny.

Kobiety z endometriozą klasyfikowane są przeważnie na zabieg laparoskopii. Leczone są również preparatami hormonalnymi. Dzięki technice laserowej istnieje możliwość dokładnego usunięcia ognisk choroby, z minimalnym ryzykiem uszkodzenia zdrowych tkanek.
Wielu lekarzy twierdzi, że dobrym sposobem na leczenie endometriozy jest zajście w ciąże, co pozwala naturalnie wyleczyć ogniska choroby oraz wyregulować wydzielanie hormonów.

Inne przyczyny bólu

Ból podczas stosunku może mieć również inne przyczyny: bardzo często u młodych kobiet pojawia się podczas pierwszych zbliżeń, kiedy dziewczyna jest spięta, zdenerwowana i boi się.

Duże znaczenie ma jakość i długość gry wstępnej, podczas której ciało kobiety powinno zostać przygotowane do seksu. Niekiedy jednak bariera psychiczna uniemożliwia rozpoczęcie satysfakcjonującego zbliżenia, ponieważ mięśnie kurczą się wbrew woli kobiety i nie pozwalają na wprowadzenie członka. Czasami za suchość pochwy, mimo pobudzenia kobiety, odpowiedzialne są zmiany hormonalne, jakie następują w ciele kobiety w trakcie brania pigułek antykoncepcyjnych. Innym częstym winowajcom jest stres, który utrudnia rozluźnienie.

Za ból podczas stosunku odpowiedzialna może być nadżerka (wówczas często po zbliżeniu kobieta może obserwować niewielkie krwawienie z dróg rodnych), torbiel jajnika (dający symptomy podobne to endometriozy lub całkowicie niewyczuwalny), tyłozgięcie macicy (często współistniejące z kłopotami z wypróżnianiem). Inne przyczyny to: zakażenie rzęsistkiem pochwowym (najczęściej pieczenie, częstomocz, świąd), grzybica pochwy, uczulenie (reakcja na nowy preparat: mydło, żel pod prysznic, proszek, itd), opryszczka narządów rodnych (nawracające swędzące krostki, które zamieniają się w nadżerki), zapalenie przydatków (powodujące ból zwłaszcza przy głębokiej stymulacji).

Rzadko ból podczas seksu może pojawiać się w schorzeniu o nazwie pochwica, objawiającym się silnym skurczem mięśni pochwy, uniemożliwiającym wprowadzenie członka. Problem ten ma podłoże psychiczne i dotyka kobiet, które podświadomie mają duże obawy przed seksem, czy stały się ofiarami na tle seksualnym (gwałt, molestowanie…)

Ból w trakcie seksu często obserwuje się po porodzie. Kobietom może towarzyszyć w tym okresie dyskomfort nawet przez kilka – kilkanaście miesięcy po narodzinach dziecka. Ból w tym okresie spowodowany jest natłokiem nowych obowiązków, wynika ze stresu związanego z potrzeby odnalezienia się w nowej roli, przemęczenia, burzy hormonów – która odbiera ochotę na zbliżenia. Niekiedy przyczyną problemów jest również blizna po nacięciu kroku (jeśli dyskomfort nie mija po czterech-sześciu miesiącach po porodzie, warto udać się do ginekologa).

2 komentarze

Zostaw komentarz