• Polecane Produkty:
 • Profolan
 • Silvets
 • Nonacne
 • African Mango

10 pytań o pierwszą miesiączkę

11 mar
Autor: Dorota
VitaLab.pl - Zobacz Nasze Bestsellery!

Pierwsza miesiączka to dla młodej kobiety wielkie przeżycie – stres, zaskoczenie, niepewność, niepokój. Jak im zaradzić? Przede wszystkim, zdobywając wiedzę na temat tego, co może się wydarzyć. Im większa wiedza, tym lepiej. Przeczytaj, jakie wątpliwości mogą się pojawiać przy okazji pierwszej miesiączki. Odpowiadamy na najważniejsze pytania!

 

1.Kiedy przyjdzie pierwsza miesiączka?

To pytanie zadają sobie zazwyczaj młode zniecierpliwione dziewczyny. No bo jak to tak!? „Moja koleżanka z ławki ma, nawet Aśka z równoległej klasy, a ja jeszcze nie?” Zniecierpliwienie okazuje się wyjątkowo nieuzasadnione zwłaszcza wtedy, kiedy praktyka pokazuje, jak wiele nieudogodnień wiąże się z comiesięcznym krwawieniem. Nagle okazuje się, że niejedna nastolatka dałaby bardzo wiele, by jeszcze pożyć bez bolesności brzucha i często niespodziewanie pojawiających się plamień, które odbierają pewność siebie.
Z drugiej strony i tak życzenia pod tym względem na niewiele się zdają. Każdy dojrzewa we własnym tempie. Co ciekawe jednak, szybciej niż rodzice i dziadkowie…

Zawarte w pokarmach hormony sprawiają, że dziewczęta dojrzewają o kilka lat prędzej. Średnio o 2,5 roku. Przykład? Dzisiaj dziewczynki dostają pierwszą miesiączkę przeciętnie w 12,5 roku życia. Ich babcie na ten moment musiały czekać do 15 roku życia. Jednak za normę ciągle uznaje się przeżywanie pierwszej miesiączki między 10 a 17 rokiem życia. Miesiączka, według innych danych, przychodzi od 6 miesięcy do 3 lat od chwili rozpoczęcia dojrzewania. Najczęściej na dwa lata od pierwszych oznak powiększenia się biustu.

2.Jak poznać, że pierwsza miesiączka jest tuż tuż…?

Każdy organizm działa w ściśle określony sposób. Jednak istnieją liczne podobieństwa między poszczególnymi osobami. Moment pojawienia się miesiączki zbliża się, gdy dziewczynce zaczynają rosnąć piersi, zaokrąglają się biodra, pojawiają się włosy pod pachami i w okolicy intymnej. Chwilę tę poprzedza okres szybkiego wzrostu ciała i przybieranie na wadze. By wystąpiło krwawienie miesięczne, dziewczynka musi ważyć 44 kilogramy, a tłuszcz musi stanowić co najmniej ¼ jej wagi ciała. Stąd też plaga chorobliwego odchudzania wśród nastolatek prowadzi do jednego – do zaburzeń w naturalnym procesie dojrzewania.
Większość dziewczynek może zaobserwować, że zbliża się miesiączka po zmianie w wydzielinie z dróg rodnych. Na kilka dni/ godzin przed tym „wydarzeniem” pojawia się śluz, często podbarwiony krwią. Często również kilka miesięcy przed tym ważnym dniem na bieliźnie można zaobserwować bezbarwną lub lekko żółtą wydzielinę.

3.Ile trwa cykl miesięczny?

Prawidłowy cykl miesięczny trwa od 25 do 32 dni. Kiedyś zdecydowana większość kobiet miała cykle równe 28,5 dni, które przebiegały zgodnie z fazami księżyca. Stąd też wzięła się nazwa cyklu – od zmian księżyca, który stał się niejako patronem cyklu menstruacyjnego.

4.Jak wygląda pierwsza miesiączka?

Zazwyczaj jest to niewielkie plamienie. Co nie znaczy jednak, że nie obserwuje się również większych krwawień (jednak te przy pierwszej miesiączce zdarzają się dużo rzadziej). Jak będzie u Ciebie? Porozmawiaj na ten temat z mamą lub bliską zaufaną, dorosłą osobą. Taka rozmowa Cię uspokoi, dowiesz się, czego się możesz spodziewać.
Najlepiej już teraz bądź przygotowana na ten dzień. Noś przy sobie zawsze podpaskę.

5.Kiedy zaczyna się i kiedy kończy cykl miesięczny?

Cykl miesięczny zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki, a kończy w ostatnim dniu przed miesiączką. Tak więc pierwszy dzień miesiączki to pierwszy dzień Twojego cyklu!

6.Czy miesiączki występują regularnie?

Jeśli kobieta nie jest w ciąży, jest w okresie płodności (nie przeszła menopauzy) oraz nie cierpi na różnego typu choroby, które mogą zaburzać cykle, miesiączki pojawiają się regularnie. Wyjątkiem stanowi okres tuż po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Po tym ważnym dniu następne krwawienie długo może się nie pojawić (nawet przez kilka miesięcy), może występować również w różnym czasie. Zazwyczaj dopiero po 1-2 latach od daty pierwszej miesiączki okres się reguluje i krwawienia pojawiają się systematycznie.

7.Jak dbać o higienę w trakcie menstruacji?

Higiena podczas krwawienia miesięcznego jest bardzo ważna. Przede wszystkim należy systematycznie zmieniać podpaski, w zależności od intensywności krwawienia (które w pierwszych dniach jest najmocniejsze, w kolejnych słabnie) powinnaś to robić co 2-4 godziny. Nocą możesz korzystać z jednej podpaski (oczywiście większej i bardziej chłonnej). W trakcie dnia staraj się wymieniać podpaski częściej. Jeśli nawet nie są w pełni zabrudzone, rób to najrzadziej co 4 godziny.
Pamiętaj o dokładnym umyciu oraz podmywaniu. Stosuj żele do higieny intymnej. Często zmieniaj bieliznę.

8.Czy podczas miesiączki można ćwiczyć?

Wiele dziewcząt w okresie menstruacji wymiguje się od WF-u. Na słowa „jestem niedysponowana” wielu nauczycieli usprawiedliwia ten fakt. By nie było niejasności, wielu również zapisuje terminy tego typu usprawiedliwień, by niektóre dziewczyny „nie miesiączkowały częściej od innych”. Jakie są jednak fakty? Mianowicie takie, że miesiączka, o ile nie powoduje silnych bólów brzucha oraz nie jest bardzo obfita nie jest przeciwwskazaniem do ćwiczeń. Co prawda w te dni żadna kobieta nie czuje się w pełni komfortowo, a co dopiero młoda dziewczyna, to dla dobra sprawy, nie warto rezygnować z ruchu. Jeśli jednak WF w trakcie miesiączki to dla dziewczyny koszmar, warto kwestię tę skonsultować z lekarzem. Być może uzna on, że wypisanie zwolnienia będzie uzasadnione.

9.Czy podczas miesiączki można się opalać?

Nie zaleca się, chociaż nie jest to zakazane (na plaży, do solarium w trakcie menstruacji lepiej się nie wybierać). Może być to szczególnie niebezpieczne w przypadku silnych, obfitych krwawień. Wystawienie ciała na działanie słońca, może jeszcze zwiększyć ilość wypływającej krwi i doprowadzić do omdlenia. Jeśli akurat jesteś na wakacjach i masz okres, schowaj się pod parasolem i unikaj słońca zwłaszcza w pierwszych dniach menstruacji.

10.Czy podczas miesiączki można się kąpać w basenie lub w morzu?

Zdania na ten temat są podzielone. Na pewno bezpieczniej tego nie robić w pierwszych dniach miesiączki, kiedy krwawienie jest obfite. Dlaczego? Ponieważ tampon nie zabezpiecza w pełni przed wypływem krwi do wody. Co gorsza również nią nasiąka, co może doprowadzić do zakażeń. Decydując się na kąpiel na basenie lub w morzu, koniecznie po kąpieli zmień tampon!

 
Kategoria: Ogólne

52 Komentarzy

 • […] na okres ciąży i połogu, kiedy piersi są bolesne i obrzmiałe. Stosowany również przed miesiączką. Doskonale koi oraz nawilżą skórę. Producent gwarantuje również efekt ujędrnienia po 21 […]

 • Napisał: nuta
  Wrzesień 25th, 2011 15:55

  ja nie chce mieć miesiączki to jest takie bolesne nie mam tyle podpasek żeby je zmieniać co 4 godziny

 • Napisał: Weronika Siewielec
  Lipiec 31st, 2012 11:46

  to bardzo dobre wiadomości dla dziewczyn które nie mają jeszcze miesiączki np ja jeszcze nie mam i dowiedziałam się dużo wiadomości na ten temat

 • Napisał: Maria rozkowicz
  Sierpień 8th, 2012 09:46

  ja miałam skojarzenie co do miesiączki po tym jak ujrzałam krem na bieliźnie i na łóżku ale teraz jestem już spokojna

 • Napisał: Mariarozkowicz
  Sierpień 8th, 2012 09:48

  *krew

 • Napisał: Maria rozkowicz
  Sierpień 8th, 2012 09:49

  miec miesiaczke to nie jest nic strasznego

 • Napisał: Pazdziernikowa3010
  Październik 13th, 2012 18:59

  To prawda że od pierwszej miesiaczki potem może jej nie być przez pare miesięcy ?

 • Napisał: Adusia141d12
  Styczeń 2nd, 2013 15:25

  ja mam miesiączke już 5 dni i już mam jej dosyć =(

 • Napisał: Klaudia Andrys
  Styczeń 26th, 2013 12:49

  ja sięboje co do niej.niwiem jaka podpaska będzie najlepsza!

 • Napisał: madzia
  Luty 3rd, 2013 12:15

  Dobry poradnik można się dużo
  dowiedzieć o pierwszej miesiączce
  P.S.podpaski polecam naturella i alwasay

 • Napisał: madzia
  Luty 3rd, 2013 12:18

  To jest prawda ale się tym nie trzeba przejmoać:-)

 • Napisał: Dżelciaa ;3
  Luty 4th, 2013 16:35

  Nienawidzę mieć okresuu .. ;/ Raz podczas miesiączki tak strasznie bolał mnie brzuch, że nie mogłam się ruszyć ani wydusić z Siebie ani 1 słowa ..

 • Napisał: Kamila Nowotrowska
  Maj 12th, 2013 18:31

  Bardzo po radne odpowiedzi

 • Napisał: Kulka Bawełny
  Maj 12th, 2013 18:33

  I pożyteczne

 • Napisał: Plisss odpowiedzcie
  Maj 25th, 2013 10:33

  czy jeśli nie miałam jeszcze miesiączki , a od 2 dni zauważam brązowy a koło południa prawie czerwony śluz , w nocy jest go bardzo niewiele lub wgl , to czy coś nie tak , czy to pierwsza miesiączka , a jeśli nie , to to znaczy że już niedługo będę miała , czy coś ze mną nie tak ??

  no i jeśli wszystko ok to ile może trwać ten śluz ??
  :/

 • Napisał: Prosze odpowiedzcie
  Lipiec 26th, 2013 22:23

  Jeżeli mam pierwszą miesiączkę, to następna będzie za 28dni, czy za parę miesięcy?
  Proszę odpowiedzcie, bo niepokoję się :)
  Dziękuje <3

 • Napisał: Kasia
  Sierpień 5th, 2013 18:15

  Mam 13 lat i ważę około 40 – 42kg, a juz mam objawy miesiaczki. Dzis pojawilo sie krwawienie. To czy powinno sie wazyc 44kg???

 • Napisał: majusia pusia
  Sierpień 27th, 2013 14:27

  czy mozecie mi powiedziec jakie sa objawy miesiaczki ja jeszcze nie mialam a sie troszke boje

 • Napisał: klaudia
  Luty 22nd, 2014 17:20

  mam 11 lat i od dawna mam śluz i bardzo potrzebuję wkładek ale wstydzę się poprosić o nie mame,mama rozmawiała niedawno ze mną o miesiączce ale o śluzie i innych rzeczach nie tylko o miesiączce. proszę o dobre odpowiedzi!!! pozdro:/

 • Napisał: klaudia
  Luty 22nd, 2014 17:24

  mama mnie jeszcze uspokojała że krew w misiączce to nie prawdziwa krew więc muszę przyznać że mi ulżyło ufff

 • Napisał: klaudia
  Luty 22nd, 2014 17:31

  kasiu piszą że powinno ważyć się 44 kg ale misiączka przeważnie może występować jak waży się więcej niż 44 kg albo poniżej 44 kg tak czy siak zdałam sobie z tego sprawę że prędzej czy póżniej miesiączka przyjdzie nie masz się czym martwić ale ja sama jeszcze jej nie mama tylko jak napisałam śluz.

 • Napisał: klaudia
  Luty 23rd, 2014 09:44

  mam jeszcze jedno pytanie bo tego śluzu leci mi niewiele ale gdy zdejmuję majtki bo idę się umyć to ten śluz bardzo brudzi mi majtki więc niewiem czy w takim przypadku używać wkładek czy nie a wy jak myślicie?

 • Napisał: klaudia
  Luty 23rd, 2014 09:49

  dziewczyny a czy powinnam na noc używać wkładek? bo ja mam spodnie od piżamy koloru ciemny róż i jak budze się po nocy lub w nocy na siku to mam takie białe duże i małe plamy więc doradźcie ok?

 • Napisał: klaudia
  Luty 23rd, 2014 09:52

  dziewczyny a czy na noc mam używać wkładek? bo jak budzę się po nocy to mam takie duże i małe białe plamy od tej wydzieliny no więc na noc wkładki nosić czy może raczej nie nosić?

 • Napisał: ddddddd
  Marzec 4th, 2014 20:18

  po prostu powiedz o wszystkim mamie !! naprawde nie masz sie czego wstydzic!!!

 • Napisał: Dominika
  Marzec 16th, 2014 18:35

  Ja

 • Napisał: Dominika
  Marzec 16th, 2014 18:41

  Prawda,od pierwczej do drugiej miesiączki może upłynąć nawet rok ale nie martw się tym

 • Napisał: Emilka
  Marzec 28th, 2014 16:59

  Tez mam taką wydzielinę warto wtedy założyć wkładkę higieniczną

 • Napisał: Emilka
  Marzec 28th, 2014 17:01

  A niemozesz sb sama kupić wkladki

 • Napisał: OLA
  Kwiecień 25th, 2014 21:38

  44kg trzeba ważyć? Ja dostałam 1 miesiączkę i ważyłam 38 kg i miałam 12 lat, czytałam na forach że to nie prawda ze trzeba ważyć 44kg! ale bzdury piszecie…

 • Napisał: Karolina.!
  Maj 30th, 2014 14:18

  Po 28 dniach. :)

 • Napisał: Karolina
  Czerwiec 14th, 2014 17:02

  Za 1 miesiąc będę miała 13 lat i od 3 tygodni mam lekką żółtą wydzielinę z dróg moczowych :-( to znaczy, że zbliża mi się 1 okres??? a jeśli tak to za ile on będzie???

 • Napisał: Karolina
  Czerwiec 15th, 2014 11:28

  Za 1 miesiąc będę miała 13 lat i od 3 tygodni mam lekką żółtą wydzielinę z dróg moczowych :-( to znaczy, że zbliża mi się 1 okres??? a jeśli tak to za ile on będzie???

 • Napisał: Mila
  Czerwiec 16th, 2014 18:02

  A ta wydzielina w punkcie 2 może być biała?

 • Napisał: Natalia C
  Sierpień 11th, 2014 23:12

  Mam 11 lat mam juz wlosy pod pachami i w miejscach intywnych od 1 roku ma sluz polib mnie bardzo podbrzusze ide do 5 klasy nie wiem kiedy moze mi sie pojawic okres prosze odopowiedz mi na to pyytanie :) pozdro

 • Napisał: ninafina123
  Listopad 2nd, 2014 01:18

  Ten śluz jest objawem zblirzającej się miesiączki, ale możesz go mieć nawet 1,5 roku przed miesiączką.To nie jest do końca powiedziane miesiączkę będziesz miała minimum 6 miesięcy po pojawieniu się śluzu.Pozdrawiam

 • Napisał: ninafiga123
  Listopad 2nd, 2014 01:21

  to jest powiedziane ogulnie ze tak jest czesto spotykane i to okolo tej wagi a nie rowno 44 kilo

 • Napisał: ninafiga123
  Listopad 2nd, 2014 01:23

  ja mysle ze nie. sama nie uzywam. to sie latwo pierze

 • Napisał: Natuska
  Listopad 3rd, 2014 22:11

  Tak :( Też tak miałam i teraz dostałam. Mam 11 lat.

 • Napisał: Gabrysia Piasecka
  Marzec 3rd, 2015 18:44

  Jakie kupić podpaski? Najmie się czy standardowe.

 • Napisał: maja
  Marzec 11th, 2015 23:40

  Wydzielina pochodzi z DRÓG RODNYCH, a nie z dróg moczowych. To dwie oddzielne drogi ;)

 • Napisał: maja
  Marzec 11th, 2015 23:42

  Oczywiście, że używać. Po co w kółko zmieniać bieliznę, jeśli możesz nosić wkładki? :) Przecież one są cieniutkie i łatwo zapomnisz, że nosisz coś takiego, a jak kilka razy dziennie ją wymienisz to od razu będzie świeżo i higienicznie

 • Napisał: Magdalena
  Kwiecień 12th, 2015 13:47

  Moje drogie kobietki!
  Mam we wrześniu skończę 19 lat. Pierwszą miesiączkę dostałam w wieku- uwaga… 8 lat i 10 miesięcy. Tak, tak, dobrze przeczytałyście. Było to na obozie tanecznym w lipcu. Byłam bardzo zaskoczona tym „wydarzeniem” , ponieważ nic nie wiedziałam o miesiączce. Bolał mnie trochę brzuch i miałam średnio obfite miesiączki. Jednak od początku mojej „kariery” miesiączkowej okres pojawiał się regularnie i coraz bardziej obficie i boleśnie i po dziś dzień mam bardzo bolesne i obfite miesiączki, które trwają 7 dni. Wszystko mnie wtedy boli i w tym dniu jestem wyłączona z życia. Ale nie martwcie się! Każda kobieta przeżywa miesiączkę inaczej, jedna ma 3 dni i nie obficie i ją nic nie boli, a druga będzie miała 7 i boleśnie oraz obficie. To zależy od waszego organizmu. Jest to indywidualna cecha każdej kobiety. Lecz to właśnie w tym dniu z dziewczynek stajecie się kobietami. Zależy to również od waszych genetycznych uwarunkowań co to znaczy?- moja babcia dostała w wieku 9 lat, moja mama miała 16 lat, a ja 8 lat i 10 miesięcy. Jeżeli będziecie miały jakiekolwiek pytania to piszcie: mad.mag.1996@wp.pl
  Postaram się odpowiedzieć.
  Droga autorko mam nadzieję, że mi wybaczysz tak długą przemowę;) i podanie e-maila, w żadnym wypadku nie chcę Ci robić jakiejś konkurencji, chciałabym tylko pomóc tym młodym kobietom.
  Pozdrawiam serdecznie:)

 • Napisał: Sammi
  Maj 3rd, 2015 10:55

  Ja mam zołto brazwe plamy, czy to znaczy że niedlugo bede miała oktes?
  Ps.Mam 12,5 roku mam 135cm i waze 31 kg

 • Napisał: natalia
  Lipiec 5th, 2015 19:59

  Ja mam 12,5 roku od ok. roku mam przyezroczysty śluz a przez kilka dni bardzej obfity wczoraj jak si3 wycierałam to na papierze była krew na majtkach mam brązowy śluz od 3 dni boję się powiedzec o tym babci bo mama jest w szpitalu p.s. mam 153 wzrostu i ważę 59 kg to jest okres czy jest coś nie tak?

 • Napisał: Dorota
  Lipiec 6th, 2015 21:05

  Natalio, wkrótce najprawdopodobniej rozpocznie się u Ciebie miesiączka…Witaj w gronie kobiet :)

 • Napisał: emilka
  Lipiec 11th, 2015 21:30

  hej proszę pomóżcie mam prawie 13 lat i tak mam niby prawie wszystkie objawy dojrzewania ale dzisiaj bardzo bolał mnie brzuvh jak poszłam do łazienki za 1 razem to miałam taki brązowy obfity śluz z małymi sladami krwi za 2 razem to samo ale jak siedziałam to nagle poczułam jakbym sikała a jak poszlam do łzienki to miałam tak troszkę krwi później już tylko lekko pomarańczowoczerwone malutkie plameczki i nie wiem czy to pierwsza mies czy co a mamy nie ma i nie wiem co zrobić ona jest za granica i nie chcem jej tak o tm mówic prze tel pomózczie szybko proosze

 • Napisał: Dorota
  Lipiec 13th, 2015 16:56

  Pewnie niedługo zacznie się okres :) Jeśli w kilka dni sytuacja się nie rozwiąże lub jesteś mocno zaniepokojona, odwiedź lekarza.

 • Napisał: Zuzia
  Wrzesień 17th, 2015 22:30

  Dzisiaj zobaczyłam u siebie na majtkach taki jakby śluz z krwią jest to oznaka, ze mam miesiaczke czy ze niedlugo ja dostane?

 • Napisał: Dorota
  Wrzesień 20th, 2015 19:03

  Niedługo powinnaś dostać…Być może to początek miesiączki lub jajeczkowanie przypadające miej więcej na połowie cyklu.

 • Napisał: Adela
  Październik 5th, 2015 17:39

  Mam 11 lat w lutym 12 . Ogolnie malo sie interesowalam takimi tematami i polowy rzeczy nie wiem. Od paru miesiecy, moze nawet 1 roku mam ten sluz. Waze 33 kg i narazie w moim wieku chyba nikt nie ma miesiaczki. Dzisiaj w tym sluzie (juz zeschniętym) na majtkach zauwazylam małą plamkę. Gdzies tak 1 cm² dosc mala. Zainteresowalo , zestresowalo mnie to wiec za 15 min znowu popatrzylam na gacie i mialam nieobfitą ale troche , nieliczne czerwone kropelki. nie kropelki tylko takie czerwone :-/ pomóżcie!!

 • Napisał: Dorota
  Październik 6th, 2015 18:47

  Adela, być może jutro/pojutrze pojawi się miesiączka lub dopiero za miesiąc. Obserwuj swoje ciało i miej w zanadrzu wkładkę higieniczną lub podpaskę. Najlepiej porozmawiaj z mamą lub inną osobą dorosłą, której ufasz o tym, co zaobserwowałaś.

Dodaj komentarz