Trądzik wylecz pokrzywą!

Gdy poparzy nam nogi lub dłonie podczas spaceru na łące, zazwyczaj obrzucamy ją siarczystymi wyzwiskami, tylko niekiedy ograniczamy się do piorunującego spojrzenia i bezradnego machnięcia dłonią. Jednak gdy zaskoczeni poznajemy jej dodatkowe właściwości, pokrzywa przestaje być dla nas rośliną cieszącą się złą sławą. Postrzegamy ją jako prawdziwy skarb, którego zalety dla medycyny naturalnej są nieocenione.

Kilka słów o pokrzywie

Pokrzywa wykazuje właściwości lecznicze – jest bogata w mikroelementy oraz witaminy: A, B2, C. W starych ludowych przekazach znaleźć można zapis o zalecaniu wykorzystywania  roztworu z młodych pokrzyw w zabiegach odmładzających. Z kolei susz pokrzywowy polecano stosować podczas „bicia” pokrzywami i w trakcie przygotowywania kąpieli, co miało wspomagać leczenie reumatyzmu.
Tytułowe właściwości antytrądzikowe pokrzywy są charakterystyczne dla jej naparu, który dogłębnie oczyszcza cerę tłustą oraz łojotokową. Przykładanie liści do zmienionych chorobowo miejsc pozwala wyciszyć nadmierną aktywność gruczołów łojowych. W efekcie systematycznie powtarzanych zabiegów można otrzymać gładką, matową cerę. Pokrzywa ma również udokumentowane właściwości wzmacniające  strukturę włosa. W celu poprawy ich kondycji zaleca się płukanie ich w herbacie pokrzywowej oraz nacieranie ich struktury wyciągiem z korzeni pokrzywy. Dzięki takim zabiegom można uzyskać efekt wzmocnienia cebulek włosów, nadania im większej puszystości i ładnego połysku.
Pokrzywa rośnie w naturalnym środowisku na skraju lasów, pól, przy płotach. W przydomowych ogródkach definiowana jest jako chwast.

Miejscowe okłady z pokrzywy

Do wykonaniu okładów potrzebna będzie świeża pokrzywa. Liście rośliny należy dokładnie opłukać, a następnie wrzucić do garnka z wrzącą wodą i gotować około 3 minut. Następnie należy wyciągnąć z garnka liście i po ich lekkim ostygnięciu nałożyć na twarz (lub na inne miejsce, w którym chcielibyśmy zmniejszyć trądzik), czekając aż wyschną. Okłady należy powtarzać każdego dnia dwa razy – najlepiej rano i wieczorem.

Oczyszczanie twarzy

Twarz warto oczyszczać przy pomocy naparu z pokrzywy. Zerwanymi i umytymi listkami należy wyłożyć do połowy standardowej pojemności szklankę i zalać wrzątkiem. Pozostawić pod przykryciem około 10 minut i ciepłym wywarem przemywać twarz dwa razy dziennie.

Pokrzywa zadziała również od środka

Pokrzywa zadziała na naszą cerę jeszcze lepiej, gdy jej właściwości będą działały również od wewnątrz. Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie herbatek na bazie pokrzywy lub też picie samodzielnie przygotowanego roztworu. Wystarczy zebrać kilka listków pokrzywy, następnie dokładnie je umyć, wrzucić do kubeczka, zalać wrzątkiem, przykryć spodkiem i poczekać kilka minut, aż roztwór się zaparzy. Po kilku minutach jest gotowy do wypicia. Tak przyrządzony roztwór   należy pić 2-3 razy dziennie.

1 Komentarz

Zostaw komentarz