Czy wiesz, jak prawidłowo myć zęby?

Mycie zębów uważamy nierzadko za coś banalnie prostego. W końcu czynność tę wykonujemy systematycznie od wielu lat. Nie sposób jej zapomnieć, czy też w jakikolwiek sposób na dłuższą metę zignorować. Z drugiej strony, musimy uświadomić sobie jedną rzecz – wiele problemów ze stanem naszego uzębienia uzależnionych jest od nieprawidłowych działań pielęgnacyjnych. Dlatego przekonanie, że nasz sposób mycia zębów jest prawidłowy, może doprowadzić nas do przykrych konsekwencji – na przykład konieczności rozpoczęcia leczenia u dentysty. Co bowiem w sytuacji, kiedy tylko wydaje się nam, że myjemy zęby prawidłowo, a robimy to w nie najlepszy sposób?Prawidłowe mycie zębów powinno trwać trzy minuty. Tę czynność pielęgnacyjną należy wykonywać w skupieniu oraz starannie. Poniżej przedstawiamy w punktach instrukcję mycia zębów.

 1. Mycie zębów rozpoczynamy od opłukania szczoteczki pod gorącą wodą.
 2. Płuczemy usta specjalnie do tego celu stworzonym płynem do płukania ust.
 3. Nakładamy niewielką ilość pasty na szczoteczkę, przykładamy ją do zębów.
 4. Zęby myjemy z każdej strony – zewnętrznej, wewnętrznej, a także na powierzchni żującej. Wykonujemy krótkie i zdecydowane ruchy – okrężne, szorujące i typu „miotełka”. W celu wyeliminowania ryzyka odkładania się kamienia na szkliwie, używamy szczoteczki w sposób, jakbyś chcieli wymieść z zębów wszystkie zanieczyszczenia. Nasze ruchy powinny być kierowane od korzenia zęba ku jego koronie.
 5. Zwracamy szczególną uwagę na dokładne wyczyszczenie linii w pobliżu dziąseł. To właśnie na tym obszarze gromadzi się najwięcej bakterii, które mogą doprowadzić do zapalenia dziąseł. Jeśli krwawią nam dziąsła, wybieramy miękką, delikatną szczoteczkę oraz używamy pasty idealnej do mycia wrażliwych zębów. Dla pozostałych osób najlepsza będzie szczoteczka o średniej twardości włosia.
 6. Upewniamy się, że umyte zostały zęby znajdujące się na samym końcu linii żuchwy i szczęki. Zęby trzonowe ze względu na swoje usytuowanie i fakt, że często trudno do nich dotrzeć, są doskonałym miejscem dla bakterii.
 7. Czyścimy język. Na rynku znajduje się kilka modeli szczoteczek, które umożliwiają wykonanie tej czynności wyjątkowo precyzyjnie.
 8. Przynajmniej raz dziennie (przed myciem zębów) używamy nici dentystycznej do wyczyszczenia przestrzeni, do których niezwykle trudno dotrzeć szczoteczką. Możemy wybierać nici cieńsze i grubsze oraz pokryte specjalną substancją, pozwalającą im łatwo się dostać nawet do ciasnych przestrzeni między zębami.
 9. Wypluwamy pastę do zębów. Dokładnie płuczemy usta wodą. Płuczemy usta kilka razy, by pozbyć się z nich resztek pasty oraz bakterii. Możemy również zakończyć mycie do zębów płukaniem ich płynem specjalnie stworzonym do zachowywania odpowiedniego poziomu higieny.
 10. Jeśli mamy taką możliwość, zainwestujmy w szczoteczkę elektryczną. Taki wybór pozwoli nam jeszcze precyzyjniej zadbać o stan swojego uzębienia. Szczoteczki elektryczne zdecydowanie lepiej ścierają nalot i dostają się do szczelin między zębami.

1 Komentarz

 • Generalnie ludzie nie przykładają się albo czynność tą wykonują nieprawidłowo, potem cierpią. Dlatego dentyści mają co robić

Zostaw komentarz