Cztery rzeczy, które warto zrobić, gdy bolą Cię oczy…

Zmęczone oczy to dolegliwość naszych czasów. Wytężenie wzroku oraz narażanie go na wielogodzinną nienaturalną pracę prowadzi do nieuchronnego bólu. Co zrobić, gdy dyskomfort spowodowany bólem oczu jest nie do zniesienia? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

 1. Przygotuj kompres – ciepły okład na oczy daje niezwykłe efekty. Szybko przygotowany ma działanie przeciwzapalne oraz nawilżające zmęczone spojówki. Najprostszy okład można wykonać z mleka lub z ciepłej torebki herbaty (może być to torebka, którą akurat masz pod ręką). Połóż ją na oczy i poleż z tak przygotowanym kompresem przez pięć-dziesięć minut. Kompres, jeśli masz taką możliwość, przygotuj z herbaty z rumianku, czy z nagietka. Przygotowując napar z ziół, poczekaj pięć minut, aż będzie on gotowy, następnie ostudź roztwór. Nasącz gazik naparem i połóż go na oczy. Trzymaj na gałkach przez 5-10 minut.
 2. Popraw akomodację oczu – masz dwie opcje: doraźnie działać na aktualnie pojawiający się ból albo mu przeciwdziałać. Wystarczy, że postarasz się zadbać o akomodację oczu. Przerywaj pracę, przenosząc wzrok z jednego punktu na inny (patrząc na przedmiot raz z bliskiej odległości, raz z daleka). Możesz wykonać proste ćwiczenie. Wyciągnij ręce przed siebie z uniesionymi do góry palcami. Powinny znajdować się w odległości około 40 centymetrów. Zbliżaj je do siebie, patrząc raz na jeden raz na drugi palec. Ćwiczenie skończ w momencie, gdy palce będą w tym samym punkcie. Powtórz 10 razy.
 3. Popracuj nad mięśniami gałek –  nie bez przyczyny mówi się, że mięśnie nieużywane zanikają. Wzmocnienie mięśni gałek jest możliwe poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń. Skieruj palce wskazujące ku górze i złącz je, następnie rozsuwaj je powoli na boki. Ćwiczenie przerwij, kiedy palce znikną z pola widzenia. Powtórz ćwiczenie 15 razy.
 4. Wybierz sprawdzone preparaty na oczy – w aptece można otrzymać kilka propozycji, które zapewniają ochronę oczom. Są one na bazie luteiny oraz witamin A i E. Niektóre krople są szczególnie polecane dla zmęczonych oczu.

Co w sytuacji, kiedy oczy bolą nie z przepracowania, ale z powodu nieprzespanej nocy? Masz wory pod oczami albo cienie? Warto wykorzystać cztery inne sposoby:

 1. Na worki pod oczami idealne są plastry zimnego ziemniaka. Wystarczy je przyłożyć na trzy minuty na oczy, by zauważyć różnicę.
 2. Z workami i cieniami doskonale poradzi sobie okład z torebki czarnej herbaty.
 3. Sińce powinny zmniejszyć okłady z soku z ogórka.
 4. Warto zainwestować w preparat kosmetyczny zmniejszający cienie i worki pod oczami, na przykład krem redukujący cienie i worki pod oczami Pharmaceris N Cera Naczynkowa firmy. Preparat poprawia mikrocyrkulację krwi, dzięki czemu pozwala zmniejszyć zaczerwienienie i opuchliznę pod oczami.

A Ty jaki masz sposób na zmęczone oczy?

8 komentarzy

 • Mmm, do dziś pamiętam dzień kiedy odkryłam zbawienne działanie połączenia kompresu (tego, co się go do lodówki wkłada przed użyciem), kropel nawilżających (Starazolin niezawodny!) i krótkiej drzemki – na raz. Jakbym była z tydzień w SPA 😀 Mała rzecz, a tak cieszy.

 • Na moje sfatygowane pracą przy komputerze oczy też nic się nie sprawdziło, aż nie znalazłam Gold Luteiny. Po zaledwie dwóch tygodniach stosowania zniknęła suchość i mogłam odstawić krople, przestał pojawiać się ból po trzech godzinach pracy na komputerze i przestało się pojawiać pieczenie wieczorową porą, które czasami było tak okropne przy zamknięciu oczu, że nie mogłam przez nie spać.

 • Jak czuję, że moje oczy są zmęczone, to stosuję krople starazolin niebieski. Te krople są silnie nawilżające, dzięki czemu szybko koją zmęczenie i łagodzą podrażnienia. Używam ich regularnie i mam teraz znaczniej mniej problemów z oczami.

 • Zgadzam się z poprzednim komentarzem… nie ma skutecznego sposobu na ból oczu. Wszystkie przykłady wymienione powyżej są skuteczne, ale tylko na chwilę (do momentu wykonywania tej czynności), potem niestety ból powraca:/ ale kto wie? technika idzie tak do przodu, że może w końcu będzie jakiś skuteczny środek na ból:)

 • wedlug mojej skromnej osobki tak naprawde nie ma skutecznego sposobu na bol oczu. udalo mi się nieraz tylko zmniejszyc bol, ale nie znam sposobu na jego calkowite zlikwidowanie. komus cos pomoglo w 100%?

Zostaw komentarz