Odpowiednie mycie dla Twojego rodzaju włosów

 Jak często myjąc włosy, spieszysz się? Szybko moczysz pasma wodą, wyciskasz szampon na dłoni, potem nakładasz go na głowę. Następnie ekspresowe płukanie i suszanie…To szybka droga do trudnych do wyeliminowania problemów. Czy jest zatem prosty sposób mycia włosów dla każdego? Niestety nie. Każdy rodzaj włosów wymaga innego sposobu mycia! Dowiedz się, jak nakładać szampon na głowę, by długie włosy się nie plątały, a cienkie nie łamały, co robić, by pasma lśniły i by wolniej się przetłuszczały…

Jasne włosy myj delikatnie

Jasne włosy są cieńsze od ciemnych, szybciej schną i często się elektryzują, unosząc na około głowy. Mniejsza ilość zawartego w nich pigmentu sprawia, że są one zdecydowanie częściej narażone na uszkodzenia. Zdecydowanie szybciej się łamią i wypadają.  Bardzo często wymagają również częstszego mycia.

Eksperci radzą, by cienkie włosy (niezależnie od tego, czy są jasne, czy ciemne) myć w następujący sposób: niewielką ilość szamponu rozprowadzić na dłoni, rozcieńczając go wodą. Wmasować w mokre włosy. Podczas mycia masować skórę głowy od karku, kierując się w stronę uszu, a następnie skroni. Mycie zakończyć dokładnym płukaniem. Minimalny czas, jaki trzeba poświęcić na ten etap mycia to około trzy minuty. Ostatnie płukanie dobrze wykonać z dodatkiem niewielkiej ilości soku z cytryny lub octu, który wygładzi i nada połysku. Efekt powinien być od razu odczuwalny pod postacią śliskich i delikatnych pasemek. Po podeschnięciu włosów (jeśli możesz, pozostaw je do całkowitego naturalnego wyschnięcia) delikatnie rozczesz końcówki, a następnie włosy po całej długości.

Ważny jest również rodzaj używanych szamponów. Najlepsze do codziennego stosowania dla delikatnych włosów są szampony ziołowe. Do pielęgnacji jasnych kosmyków warto wybrać szampon rumiankowy, a do włosów ciemnych szampon ze skrzypem polnym. Dla uzyskania efektu wzmocnienia ciemnych włosów warto użyć naturalnej płukanki z pokrzywy (dwie łyżki suszonej pokrzywy zalej szklanką wrzątku. Po przecedzeniu i ostygnięciu płucz włosy letnim płynem). Chcesz rozświetlić ciemne włosy? Zastosuj płukankę dębową, którą przygotuj z dwóch garści kory wierzby i liści dębu zalanych wrzątkiem. Następnie przecedzonym, letnim włosem płucz włosy.

Żeby się nie plątały…
 

Największym wyzwaniem jest mycie długich włosów ze skłonnością do plątania się. Jest to również zadanie, które wymaga czasu. Niezbędne będzie poświęcenie na nie co najmniej dwudziestu minut. By nie narazić włosów na uszkodzenia, przed umycie dokładnie je rozczesz.

 Mycie rozpocznij od zmoczenia włosów letnią wodą. Następnie przygotuj sobie w dłoni szampon w ilości równej objętości dwóm orzechom włoskim. Szampon koniecznie rozcieńcz niewielką ilością wody. Opuszkami paców masuj głowę i włosy. Dokładnie spłucz pianę i nałóż odżywkę.  Następnie odciśnij nadmiar wody z włosów, zawiń je w ręcznik, tworząc luźny turban. Po kilku minutach rozczesz włosy grzebieniem o rzadkich ząbkach. Pozwól podeschnąć włosom w naturalny sposób.

Rady dla każdego

  • nie płucz włosów w gorącej wodzie! Myj je letnią wodą. Unikniesz efektu nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych oraz szybkiego przetłuszczania się włosów.
  • nie wylewaj szamponu bezpośrednio na skórę głowy. Może on silnie podrażnić skórę. Zanim go naniesiesz na włosy, rozcieńcz go niewielką ilością wody.
  • płukanie włosów kończ polewaniem ich zimną wodą, dzięki czemu domkniesz rozchylone w trakcie mycia łuski włosów.
  • nie rezygnuj z owijania włosów w turban. Dzięki niemu osiągniesz efekt pobudzenia krążenia i odżywienia cebulek włosów.
  • używaj niewielkiej ilości szamponu. Niewielką porcję (podobną wielkością do orzechu włoskiego) nanieś na środek głowy. Jeśli powstanie za mało piany, taką samą ilość nanieś na boki.
  • myjąc włosy, delikatnie je ugniataj. Nie drap skóry głowy, tylko ją lekko masuj.
  • powtórz czynność mycia. Pierwsze mycie czyści skórę głowy, drugie pozwala dokładnie umyć również włosy.
  • nakładając odżywkę do spłukania, odczekaj kilka minut po jej aplikacji, by składniki się w niej znajdujące, mogły zadziałać.
  • płukanie włosów kończ w momencie, kiedy poczujesz, że nie są one już śliskie, co będzie sygnałem, że cały szampon został spłukany.

Zostaw komentarz