Depresja – jak rozpoznać emocjonalne objawy?

depresjaDepresja jest coraz bardziej powszechną dolegliwością wśród ludzi na całym świecie. Wielu z nich żyje z depresją i nawet nie zdają sobie sprawy, że na nią chorują. A objawy depresji mogą dla wielu osób być przeszkodą w normalnym codziennym funkcjonowaniu. Rozpoznanie depresji daje możliwości jej leczenia oraz poprawienia Twojego samopoczucia. Z tego artykułu dowiesz się jakie są emocjonalne objawy depresji. Niedługo dodamy także artykuł o fizycznych objawach mogących świadczyć o depresji.

Leczona depresja może być nie tylko łagodzona, wielu ekspertów twierdzi, że można także depresję skutecznie wyleczyć. Ten poradnik przedstawi Ci objawy, które mogą świadczyć o tym, że chorujesz na depresję. Pamiętaj, że jeśli masz któryś z tych objawów to nie znaczy od razu, że masz depresję. Należy się skonsultować z lekarzem dla potwierdzenia i ewentualnego leczenia.

Emocjonalne i fizjologiczne symptomy depresji to:

  • Poczucie smutki, pustki, braku nadzieji oraz otępienia. Czy te uczucia towarzyszą Ci codziennie lub w większość dni?
  • Brak zainteresowania rzeczami, które kiedyś dawały Ci przyjemność. Czy straciłeś zainteresowanie pokładane w Twoje ulubione hobby? Nie chcesz przebywać z przyjaciółmi? Czy straciłeś ochotę na miłość z partnerem?
  • Rozdrażnienie i niepokój. Czy szybko się denerwujesz i trudno Ci się uspokoić?
  • Kłopoty w podejmowaniu decyzji. Depresja może utrudniać jasne myślenie i sprawiać kłopoty w koncentracji. Czy podejmowanie decyzji Cię przerasta?
  • Poczucie winy, przekonanie o byciu bezwartościowym. Czy czujesz się winny z powodu rzeczy, które nie dzieją się z Twojej winy?
  • Myśli o śmierci i samobójstwie. Czy czujesz, że wszyscy poradziliby sobie lepiej bez Ciebie?

Zostaw komentarz