Niedoczynność tarczycy

tarczycaTarczyca jest to narząd znajdujący się w okolicach szyi, produkuje ona hormon nazywany tyroksyną. Tyroksyna jest bardzo ważna dla człowieka.  Hormon ten jest odpowiedzialny za sterowanie prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Wiele narządów i komórek w ciele potrzebuje tyroksyny do prawidłowego działania.

Niedoczynność tarczycy występuję wtedy, kiedy tarczyca produkuje zbyt małe ilości tyroksyny. Powoduje to, że wiele funkcji organizmu zwalnia. Niedoczynność tarczycy można leczyć na wiele sposobów, między innymi są to tabletki na tarczycę.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?
Mała ilość produkowanej tyroksyny może wywoływać różne dolegliwości. Generalnie powoduje to, że cały organizm „zwalnia”. Nie we wszystkich przypadkach występują wszystkie poniżej wymienione objawy.

Często występujące objawy: zmęczenie, zwiększenie wagi ciała, zaparcia, bóle, poczucie zimna, słaba kondycja włosów, depresja, zmniejszenie funkcji umysłowych.

Mniej częste objawy: ochrypły głos, nieregularne miesiączki, bezpłodność, zmniejszenie popędu płciowego, zespół cieśni nadgarstka, a u starszych osób utrata pamięci i poczucie dezorientacji.

Wszystkie te objawy mogą się pojawiać przy innych chorobach, także diagnoza po samych objawach nie jest dokładna. Aby, dokładnie zdiagnozować niedoczynność tarczycy należy udać się do lekarza.

Jakie są możliwe komplikacje?
Nieleczona niedoczynność tarczycy powoduje:

  • Wzrost możliwości zachorowania na choroby układu krążenia i serca.
  • Zwiększona możliwość powstania komplikacji w trakcie ciąży.
  • Śpiączka tarczycowa (bardzo rzadko).

Kto jest narażony na niedoczynność tarczycy?
Choroby związane z tarczycą (niedoczynność i nadczynność tarczycy) występują częściej u kobiet, niż u mężczyzn. Statystyka mówi, że 1 na 50 kobiet i 1 na 1000 mężczyzn jest narażonych na niedoczynność tarczycy.

Zostaw komentarz